Co warto zobaczyć w Zielonej Górze?

Podróże    
ocena

Stary Rynek jest otoczony kamienicami z czterech stron. Większość z nich została wzniesiona w XIX wieku, w miejscu już istniejących wcześniej budowli. Domy te stoją na parcelach wytyczonych jeszcze w XIV wieku. Warto zwrócić uwagę na ich dekoracyjne elementy. W centralnej części rynku stoi murowany ratusz. Jego obecny kształt pochodzi z XVI i XVII wieku.

Co warto zobaczyć w Zielonej Górze?

sxc.hu

Warto wybrać się na Winne Wzgórza, gdzie odtworzono fragment winnicy. Na jego szczycie znajduje się domek winiarza z 1818 roku, który został wkomponowany w oszklony pawilon. Jest to siedziba tutejszej Palmiarni. W niemieckim stylu wyrzeźbiony został posąg chłopca z koniem. Rzeźba ta powstała przed II wojną światową. Można ją zobaczyć, schodząc z Winnego Wzgórza.

Kaplica na Winnicy jest jednym z najstarszych obiektów w Zielonej Górze. Znajduje się obok kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Powstała ona w XIV wieku jako dowód wdzięczności mieszczan za ocalenie przed epidemią dżumy. Podobny rodowód ma kaplica na Osiedlu Pomorskim. Z tą różnicą, że została wybudowana w XVII wieku.

Z ciekawych miejsc warto zobaczyć wieżę widokową, czyli Więżę Braniborską. Ta wzniesiona w XIX wieku budowla stoi na najwyższym punkcie w mieście. Funkcjonowała tam restauracja oraz obserwatorium astronomiczne. Obecnie jest ona siedzibą Zielonogórskiego Centrum Astronomii.

Przy Placu ks. Wilhelma Pluty znajduje się kościół pw. św. Jadwigi. Jest to najstarsza świątynia w Zielonej Górze. Tuż obok świątyni można zobaczyć dawną szkołę katolicką (wybudowana w XVII wieku, przebudowana w XVIII, powiększona w XIX wieku), tzw. dawną wikarówkę z XIX wieku oraz klasycystyczny budynek z XIX wieku (obecna plebania).

Przy Placu Powstańców Wielkopolskich znajduje się kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej. Powstał w XVIII wieku jako zbór ewangelicki. Został on wykonany techniką szachulcową. Ciekawostkę stanowi fakt, że do jego budowy użyto cegieł z rozebranych murów miejskich. Wyposażenie świątyni pochodzi z XVIII wieku.

Warto przyjrzeć się budynkom przy Alei Niepodległości. Ulica ta powstała dopiero w XIX wieku, ale mieszkali tutaj najbogatsi mieszkańcy Zielonej Góry. Również przy tej Alei znajduje się eklektyczny budynek kościoła katolickiego. Został wybudowany w XIX wieku z przeznaczeniem na zbór staroluterański. Także siedzibą Muzeum Ziemi Lubuskiej jest budynek, który znajduje się przy tej ulicy. Jest to gmach wybudowany w XIX wieku.

UWAGA!

Mury obronne, którymi było otoczone miasto przetrwały do naszych czasów w stanie szczątkowym. Ich fragmenty można obejrzeć w kliku miejscach. Zainteresowanym poszukiwaniem tych śladów przeszłości polecam publikację „Zielona Góra. Spacer z przeszłością” Krzysztofa Garbacza”. Autor umieścił w niej bardzo dokładne informacje, dotyczące fragmentów murów miejskich.

Czy macie swoje ulubione miejsca w Zielonej Górze? Dajcie znać gdzie lubicie spędzać czas!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz