Co warto zobaczyć we Florencji?

Podróże    
ocena

Florencja to kulturalny i architektoniczny klejnot, miejsce zakochanych i artystów. Na niewielkiej powierzchni można tu podziwiać dziesiątki dzieł mistrzów renesansu. Dowiedz się, co musisz obowiązkowo zobaczyć, zwiedzając stolicę Toskanii.

Co warto zobaczyć we Florencji?

sxc.hu

Najważniejszym zabytkiem Florencji jest katedra Santa Maria del Fiore z górującą nad miastem ogromną kopułą wykonaną z cegły (największy tego typu obiekt na świecie). Jej budowę, trwającą blisko 150 lat, rozpoczęto pod koniec XIII wieku. Proste, surowe wnętrze katedry uzupełniają barwne freski na sklepieniu nad prezbiterium. Zarówno ze szczytu kopuły, jak i z dzwonnicy Campanile di Giotto oglądać można wspaniałą panoramę miasta.

W pobliżu wejścia do katedry znajduje się Baptysterium San Giovanni, najstarszy budynek w tej części miasta. Do wnętrza można dostać się przez troje drzwi, spośród których wszystkie są zabytkowymi dziełami sztuki. Najbardziej znane są Drzwi Raju, zdobione dziesięcioma scenami ze Starego Testamentu.

W centrum miasta znajduje się Plac della Signoria z Pałacem Vecchio i pięknymi obiektami małej architektury. Najważniejsza to fontanna Neptuna z marmurowym posągiem boga morza oraz Dawid – kopia rzeźby Michała Anioła. Na prawo od pałacu wzniesiona została późnogotycka Loggia dei Lanzi z szeregiem kolejnych posągów. W pobliżu Placu della Signoria znajduje się Galeria Uffizi, którą zdecydowanie warto zobaczyć. Wizyta na dwóch piętrach galerii daje niepowtarzalną szansę na obejrzenie w jednym miejscu dzieł najwybitniejszych artystów takich jak: Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Rafael, Rembrandt, Rubens i Caravaggio.

Groby wielu osobistości renesansu znajdują się w Kościele Świętego Krzyża (Basilica di Santa Croce) – najważniejszej świątyni franciszkańskiej na terenie Włoch. Jej ściany pokryte są freskami Giotta. Formę mauzoleum pełni również Kaplica Medyceuszów przy kościele San Lorenzo, dzieło architektoniczne Michała Anioła.

Obowiązkowym punktem wycieczki po Florencji jest Most Złotników (Ponte Vecchio), który jako jedyny z położonych nad rzeką Arno przetrwał II wojnę światową. Wzniesione na nim krużganki zajmowane były niegdyś przez kowali i garbarzy, a od czasów Wielkiego Księcia Ferdynanda nieprzerwanie handlują tu złotnicy i jubilerzy.

Jeżeli fundusze na to pozwalają (a Florencja nie powinna ich obciążyć tak bardzo jak inne włoskie miasta), warto skorzystać z knajpek w centrum miasta, w których spróbować można prostej i smacznej kuchni w pięknym otoczeniu. Ciekawym wydarzeniem, które kontrastuje z obrazem spokojnego artystycznego miasta, są brutalne mecze Calcio Storico Fiorentini. Rozgrywki łączące elementy rugby i piłki nożnej odbywają się zawsze 24 czerwca tuż przed Kościołem Świętego Krzyża.

Co najbardziej urzekło Was we Florencji? W które miejsce chcielibyście wrócić? Wypowiedzcie się!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz