Co warto zobaczyć we Francji?

Podróże    
ocena

Francja jest europejską potęgą turystyczną, którą corocznie odwiedza kilkanaście milionów podróżników. Natura nie poskąpiła temu krajowi pięknych widoków, a historia – wartościowych zabytków. Jakie są najważniejsze atrakcje Francji?

Co warto zobaczyć we Francji?

sxc.hu

Najstarsze zabytki Paryża, stolicy kraju, znajdują się na wyspie Ile de la Cite i na brzegach Sekwany. To przede wszystkim wielokrotnie przebudowywane kościoły i klasztory – jak St. Germain des Pres i St. Germain l'Auxerrois. Z drugiej połowy XII wieku pochodzi słynna katedra Notre Dame, a z XIII wieku – Sainte-Chapelle. Reprezentacyjną aleją są Pola Elizejskie z Łukiem Triumfalnym. Ikona miasta to oczywiście Wieża Eiffla, która w nocy jest spektakularnie oświetlana.

Piękny widok na Paryż rozpościera się nie tylko ze szczytu wieży, ale również ze wzgórza Montmartre z bazyliką Sacre-Coeur. W Paryżu jest ponad 80 muzeów, z których najsłynniejszy jest potężny Luwr. To jedno z najbogatszych muzeów na świecie, które mieści bezcenne arcydzieła sztuki. Około 30 kilometrów dzieli centrum Paryża od Wersalu i jego zespołu pałacowo-ogrodowego.

Pięknym regionem Francji jest rozciągające się wzdłuż Morza Śródziemnego Lazurowe Wybrzeże. Stolicą tego obszaru jest położona u podnóża Alp Nicea. Symbol miasta to nadmorska aleja Promenade des Anglaise (Promenada Anglików) – obsadzony palmami bulwar z kamienistymi plażami oraz rezydencjami w stylu rokoko i luksusowymi hotelami. W mieście warto zobaczyć szczególnie centralny Plac Massena oraz prawosławną Katedrę św. Mikołaja. Nicea pochwalić może się również pozostałościami rzymskiej kolonii – ruinami amfiteatru i term z III wieku.

Innym znanym ośrodkiem Riwiery Francuskiej jest niewielkie Saint-Tropez, którego prowincjonalny nastrój narusza jedynie Plaża Milionerów. Tam położone są rezydencje gwiazd filmu, muzyki i sportu. Oprócz portu i licznych kawiarenek, warto zobaczyć tu mury obronne z charakterystycznymi wieżami oraz Cytadelę, w której mieści się muzeum.

Kolejnym ciekawym miastem Lazurowego Wybrzeża jest, znane na całym świecie dzięki festiwalowi filmowemu, Cannes. Znajduje się tutaj znakomicie rozwinięta baza turystyczna oraz port, który jest w stanie przyjąć nawet 10 tysięcy jachtów.

We Francji warto ponadto przemierzyć szlak zamków nad Loarą. W dolinie rzeki leżą dwie historyczne krainy – Turenia i Andegawenia, w których znajdują się liczne pałace i zamki królewskie. Spośród około 300 takich obiektów wyróżnia się renesansowy Chambord, potężna rezydencja Ludwika XIII i Ludwika XIV. Przepiękny jest również zamek Chenonceaux z przylegającym ogrodem oraz gotycko-renesansowy Chaumont-sur-Loire. Zamek Anders przyciąga z kolei kolekcją gobelinów.

Znudzonym niezliczonymi zabytkami turystom oraz tym, którzy szukają przede wszystkim aktywnego wypoczynku, Francja oferuje również region, które olśniewają swoją przyrodą. W kraju znajduje się odcinek Alp z najwyższym szczytem Europy – Mont Blanc. Górzyste jest również ukształtowanie terenu Korsyki. Doskonały klimat i krajobraz wyspy przyciąga ogromną ilość turystów.

Co wg Was jest największą atrakcją Francji? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz