Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Podróże    
ocena

Ponad 120 mostów, wiele malowniczych wysp i jedna z nielicznych zachowanych w Europie fos miejskich - Wrocław nie bez powodu określany jest mianem „Wenecji Północy”. Oprócz malowniczego położenia, stolicę Dolnego Śląska wyróżnia ciekawa architektura i zabytki, które zachowały się w oryginalnym stanie lub zostały odrestaurowane pomimo ogromnych zniszczeń wojennych i fatalnych skutków „powodzi tysiąclecia”.

Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

sxc.hu

Dziś Wrocław to pretendent do miana Europejskiej Stolicy Kultury, „dom” symbolizujących Pomarańczową Rewolucję krasnali i, zgodnie z turystycznym sloganem, miasto spotkań.

Wycieczkę po Wrocławiu warto rozpocząć od jego serca – zawsze gwarnego, obfitującego w zabytki, restauracje i kawiarnie Rynku. Międzynarodową atmosferę tego miejsca tworzą turyści przybywający tu z wielu zakątków świata. Jednych przyciąga nowoczesna fontanna ze szklanych płyt, innych artystyczne występy, nie brakuje też amatorów przejażdżek konnymi dorożkami i bywalców popularnych lokali jak mini browar Spiż czy działająca od średniowiecza Piwnica Świdnicka. Trzeci pod względem wielkości plac w Polsce i 28 w Europie otaczają budynki pochodzące z różnych okresów historycznych. Jeden z najlepiej zachowanych zabytkowych ratuszy w kraju będący przykładem późnogotyckiego stylu mieści obecnie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Warto też wspomnieć o pobliskim Placu Solnym – dawny plac targowy znany jest dziś dzięki czynnym całą dobę kwiaciarniom.

Na uwagę turystów zasługuje bez wątpienia Promenada Miejska. To ciągnący się wzdłuż fosy pas zieleni, który przyciąga spragnionych pięknych widoków amatorów spacerów. Będąca najstarszą obwodnicą Wrocławia ulica Podwale zachwyca pięknymi, zabytkowymi kamienicami. Oprócz przechadzki wzdłuż fosy, warto skorzystać też z możliwości odbycia rejsu statkiem po Odrze. Z wody roztacza się piękna panorama miasta z jej najstarszą zabytkową dzielnicą - Ostrowem Tumskim. Dawny gród Wrocławia zachwyca turystów specyficzną atmosferą i wspaniałą architekturą. Tę ostatnią godnie reprezentuje katedra Św. Jana Chrzciciela uznawana za pierwszą gotycką świątynię na ziemiach polskich, XIII wieczny Kościół Św. Idziego czy Kościół Św. Krzyża i Św. Bartłomieja. Będąc na Ostrowie, warto też zwrócić uwagę na wciąż czynne zabytkowe oświetlenie gazowe, które spotkać można już w niewielu miejscach w kraju.

Jeżeli szukamy chwili wytchnienia, we Wrocławiu nie brakuje miejsc, gdzie można odpocząć w przyjemnym otoczeniu. To jedno z najbardziej zielonych miast w Europie zaprasza m.in. do będącego doskonałym przykładem japońskiej sztuki ogrodowej Ogrodu Japońskiego (fragment charakteryzującego się dużymi walorami kompozycyjnymi Parku Szczytnickiego), stanowiącego oazę spokoju Ogrodu Botanicznego, sięgającego historią aż 1865 r. ZOO lub licznych miejskich parków.

WrocławFot. sxc.hu

Będąc we Wrocławiu nie można też ominąć takich jego atrakcji jak Hala Stulecia czy Panorama Racławicka. Obraz przedstawiający Bitwę Pod Racławicami autorstwa m.in. Styka i Kossaka wystawiany był pierwotnie we Lwowie. O wrażeniach, jakie wynieść można z wizyty w rotundzie mogą świadczyć słowa Eustachego Skrochowskiego: "Trzeba być doprawdy ślepcem, żeby się panoramą nie wzruszyć do głębi". Obecna od 2006 r. na liście UNESCO Hala Ludowa projektu  Maxa Berga jest jedną z wizytówek miasta, a turystów, oprócz samej ekspresjonistycznej budowli, przyciąga tu także Pergola z największą w kraju i jedną z największych w Europie Fontanną Multimedialną.

Chcielibyście wybrać się do Wrocławia? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz