Co warto zwiedzić w Egipcie?

Podróże    
ocena

Mumie, starożytne świątynie i piramidy – niewiele jest osób, które chociażby z takimi atrakcjami nie potrafiły skojarzyć Egiptu. Dolina Nilu była przed wiekami idealnym miejscem dla rozwoju cywilizacji, która fascynuje ludzkość do dzisiaj. Ale Egipt to również dziedzictwo średniowiecza i zabytki ważne dla trzech współczesnych religii.

Co warto zwiedzić w Egipcie?

fot. Bartosz Osienkiewicz

Kair to przede wszystkim zatłoczona, ruchliwa metropolia. Stolica kraju, w której gęstość zaludnienia jest ponad dziesięciokrotnie wyższa niż w Warszawie, jest dużym centrum świata arabskiego i nazywana bywa „Miastem tysiąca minaretów”. Zobaczyć warto tutaj szczególnie Muzeum Egipskie ze skarbami Tutanchamona, pokaźną Cytadelę Saladyna oraz największą w mieście świątynię muzułmańską – Meczet Ahmada Ibn Tuluna.

Giza to miasto, w którym znajdują się znane na całym świecie, niesamowite piramidy. Największa z nich – Piramida Cheopsa – to jedyny wciąż istniejący obiekt z listy siedmiu cudów starożytnego świata. Mierzy ona 137 metrów, składa się z ponad dwóch milionów bloków skalnych i waży około 6 milionów ton. Oprócz niej, znaleźć tu można Piramidę Chefrena, Piramidę Mikerinosa oraz szereg mniejszych piramid, świątyń i grobowców. Nieopodal jest również słynny Sfinks, czyli skierowany w stronę Nilu pomnik lwa. Najstarsze piramidy na świecie znajdują się nie w Gizie, ale w nieodległej miejscowości Sakkara. Szacuje się, że tamtejsza Piramida Schodkowa liczy sobie około 4800 lat.

Miasto Luksor określić można jako olbrzymie muzeum starożytności, z licznymi świątyniami, kryptami i posągami. Rzesze turystów przyciąga Dolina Królów, w której odkryto miejsca spoczynku władców Egiptu. Na zachodnim brzegu Nilu znajduje się również Hatszepsut – potężna świątynia, której część wykuta została w gromnej ścianie skalnej. Na brzegu wschodnim położona jest Świątynia Luksorska z kolumnadami i budynkiem meczetu Abu al-Haggag oraz Świątynia Amona.

Miejscem świętym dla żydów, chrześcijan i muzułmanów jest Góra Synaj. Położony na półwyspie o tej samej nazwie szczyt to – według Starego Testamentu – miejsce, w którym Bóg przekazał Mojżeszowi kamienne tablice z dziesięcioma przykazaniami. U stóp góry znajduje się prawdopodobnie najstarszy z istniejących klasztorów chrześcijańskich – Klasztor św. Katarzyny, który dysponuje jedną z największych na świecie bibliotek literatury religijnej. Właśnie tutaj biorą swój początek szlaki turystyczne prowadzące na szczyt.

Co w Egipcie urzekło Was najbardziej? Czekamy na Wasze opinie!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz