Co zabrać na wakacje?

Podróże    
ocena

W trakcie wakacyjnych przygotowań wszyscy mierzymy się z tym samym problemem, jakim jest pakowanie. O ile w przypadku krótkiego weekendowego wypadu sprawa wydaje się być dość prosta, o tyle, gdy planujemy wczasy w odległym zakątku świata, sytuacja staje się bardziej skomplikowana

Co zabrać na wakacje?

photoxpress.com

Przygotowując się do pakowania warto zrobić listę niezbędnych rzeczy, które w trakcie podróży będą nam nieodzowne. Taki spis może się okazać przydatny, gdyż często w gorączce przygotowań zapominamy o podstawowych rzeczach. Dzięki temu po dotarciu na miejsce naszego wypoczynku nie spotkamy się z przykrą niespodzianką, jaką mógłby się okazać np. brak szczoteczki do zębów. Co zatem powinno się znaleźć na takiej liście? Wiele zależy od tego dokąd się udajemy, jest jednak parę podstawowych przedmiotów, do których zaliczają się m. in. artykuły higieniczne, kosmetyki i lekarstwa.

Przede wszystkim nie zapomnijmy o wyżej wymienionej szczoteczce i paście do zębów. Oprócz tego potrzebny nam będzie szampon do włosów i mydło lub żel pod prysznic. Dobrym pomysłem są produkty typu 2 w 1, jak np. żele do mycia ciała i włosów. Poza tym postarajmy się pakować do kosmetyczki płyny w możliwie jak najmniejszych opakowaniach (idealnie sprawdzają się tu produkty w małych saszetkach) lub opakowaniach do 100 ml (w bagażu podręcznym w samolocie, tylko takie są dopuszczalne).

Z ważniejszych kosmetyków wymienić należy także dezodorant bądź antyperspirant. Jeśli natomiast nawet na wakacjach nie potrafimy rozstać się z ulubionym perfumami, spróbujmy kupić przed wyjazdem wodę toaletową o podobnej nucie zapachowej (takie produkty nie zawierają alkoholu, lepiej sprawdzą się w ciepłym klimacie). W trakcie samej podróży pomocne mogą również okazać się nawilżone chusteczki higieniczne.

Jednak najważniejszym kosmetykiem jest krem do opalania z odpowiednim filtrem dopasowanym do naszej karnacji. Jest to bardzo istotne niezależnie od tego czy wybieramy się na narty w Alpy, czy też nad śródziemnomorską plażę. Ewentualnie możemy zaopatrzyć się w balsam po opalaniu (na wypadek już powstałych oparzeń słonecznych). A dla osób o skórze wrażliwej na odparzenia przyda się dodatkowo talk.

Po skompletowaniu kosmetyczki pora na „podręczną apteczkę”. Jakie leki powinny się w niej znaleźć? Koniecznie powinniśmy spakować środki przeciwbólowe, te przeciw problemom żołądkowym, plastry opatrunkowe oraz leki, które przyjmujemy stale w przypadku chorób przewlekłych, szczególnie te dostępne tylko na receptę! Zaoszczędzi nam to z pewnością wielu kłopotów w trakcie pobytu. Ponadto, warto też zabrać ze sobą środki odstraszające insekty.

Kiedy już uporamy się z powyższym, czas zastanowić się nad naszą podróżną „szafą”. W tym miejscu często napotykamy problem, ponieważ zazwyczaj to właśnie odzież zajmuje najwięcej przestrzeni w naszych bagażach. Dlatego też bardzo istotne jest rozsądne skompletowanie ubrań w takich sposób, aby poszczególne części garderoby miały uniwersalne zastosowanie. Nie warto zatem pakować wielu oryginalnych i strojnych ciuchów, jeśli posłużą nam w trakcie wakacji jedynie na jedno wyjście.

Warto za to zabrać ze sobą dwa stroje kąpielowe. Nie zajmują one dużo miejsca w walizce,  zawsze za to przydadzą się podczas plażowania i kąpieli. A skoro o plażowaniu już mowa, to nie zapomnijmy o okularach przeciwsłonecznych (koniecznie z filtrem) oraz nakryciu na głowę. Przyda się również tzw. pareo - przewiewna chusta, którą możemy przewiązać na biodrach lub narzucić na ramiona przy bardzo uciążliwych upałach.

Do ważnych elementów naszego bagażu zaliczyć należy również aparat fotograficzny lub kamerę, które pozwolą nam utrwalić wspomnienia z wakacji. Ewentualnie przydać się nam może także przewodnik po odwiedzanym regionie bądź też ciekawa lektura (w zależności od tego czy zamierzamy spędzić urlop aktywnie czy też poleniuchować). A jeśli już mamy w planach zwiedzanie to z pewnością przyda się także mały podręczny plecak na krótkie wycieczki.

Uwaga! Wybierając się w podróż samolotową miejmy na uwadze limity bagażowe. Większość linii lotniczych określa je na pułapie maksymalnie 20 kg bagażu głównego. Dopuszczalna waga bagażu podręcznego to zazwyczaj 5 kg (wymiary: 55 x 40 x 20 cm). Przed dokonaniem rezerwacji upewnijmy się jakimi liniami lotniczymi będziemy podróżować oraz jakie limity obowiązują dla tego przewoźnika.

 

Kiedy planujecie wakacje? Ze sporym wyprzedzeniem czy na ostatnią chwilę?

OCENA
2.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz