Co zabrać na wędrówkę? Piesze wędrówki po Polsce

Podróże    
ocena

Nie każdy utożsamia idealny urlop z błogim wylegiwaniem się na plaży w otoczeniu turkusowego morza i palm. Wiele osób woli aktywnie spędzać czas przemierzając górskie szlaki i malownicze krainy. Na szczęście w Polsce znaleźć można wiele ciekawych miejsc, które będą wprost idealne na piesze wędrówki. Zanim jednak zdecydujemy się na tego rodzaju wyjazd, musimy się odpowiednio do niego przygotować i zgromadzić niezbędny podczas wyprawy sprzęt.

Co zabrać na wędrówkę? Piesze wędrówki po Polsce

sxc.hu

Bez względu na to, w jakie miejsce planujemy się udać, musimy najpierw skompletować niezbędne wyposażenie i odzież. Wszystko zależy od tego, czy planujemy spać pod namiotem, czy w różnego rodzaju obiektach noclegowych. W przypadku tej pierwszej opcji upewnijmy się, że nasz namiot jest przede wszystkim lekki, szybko się rozkłada oraz nie straszne mu będą zmienne warunki atmosferyczne. Jeżeli nie spełnia on któregoś z powyższych wymagań, czas na zakup nowego. Piesze wędrówki z ciężkim balastem noszonym na plecach na pewno nie będą tak przyjemne, jak w przypadku, gdy weźmiemy ze sobą lekki i łatwy w rozkładaniu namiot.

Nie zapomnijmy też o wszelkim towarzyszącym mu sprzęcie jak śpiwory sprawdzające się zarówno w ciepłe, jak i zimne noce a także wygodne karimaty. Wędrując z namiotem, powinniśmy ograniczyć ilość sprzętu do niezbędnego minimum. Stoliki i krzesełka lepiej jest zostawić w domu – na szlaku na pewno znajdziemy przyjemnie urządzone postoje, gdzie będzie można wygodnie usiąść i odpocząć. Mimo konieczności ograniczenia ilościowego i wagowego bagażu, nie zapomnijmy o termosie a także lekkich jednorazowych talerzach i sztućcach.

Górskie wyprawy byłyby męczarnią bez wygodnych butów. Te odpowiednie znajdziemy w sklepach sportowych – nie warto na nich oszczędzać, gdyż solidne obuwie może znacznie wpłynąć na komfort naszej wyprawy. Weźmy też ze sobą przeciwdeszczowe kurtki i spodnie – jeżeli jednak takich nie mamy, a nie chcemy ponosić dodatkowych wydatków, zaopatrzmy się w jednorazowe peleryny. Ubrania, które zabierzemy na pieszą wycieczkę, powinny być wygodne, lekkie, a jednocześnie ciepłe.

Przejdźmy do miejsc, które można z czystym sumieniem polecić na piesze wędrówki. Generalnie rzecz ujmując, właściwie w każdym zakątku Polski znajdzie się ciekawa lokalizacja, która znajdzie swoich zwolenników. Poniżej jednak przedstawimy kilka ciekawszych propozycji:

- Jura Krakowsko-Częstochowska – choć jest to wyjątkowo popularne wśród turystów miejsce, nie brakuje tu też rzadziej uczęszczanych, a niewątpliwie pięknych szlaków, ścieżek edukacyjnych czy zupełnie zapomnianych dróżek wśród bukowych lasów.

- Kotlina Kłodzka – podczas pieszych wędrówek odwiedzić można wiele turystycznych atrakcji jak np. piękną pijalnię wód mineralnych „Wojciech” w Lądku Zdroju, Jaskinię Niedźwiedzia w Kletnie, Kopalnię Złota w Złotym Stoku czy Twierdzę Kłodzką. Kotlina jest więc miejscem idealnym dla amatorów szlaków na łonie natury, którzy chcą jednocześnie poznać ciekawe miejsca i obiekty tego terenu.

- Beskid Śląski – to pasmo górskie wyróżnia się świetnym zagospodarowaniem turystycznym – nie brakuje tu świetnie oznakowanych tras, działających przez okrągły rok wyciągów krzesełkowych, dogodnych połączeń komunikacyjnych, przyjemnych schronisk i punktów, gdzie można odpocząć. Wszystkie te udogodnienia sprawiają, że Beskid polubią zarówno zaawansowani amatorzy wędrówek, rodziny z dziećmi czy też osoby starsze.

Lubicie piesze wędrówki? Jaka była Wasza nadłuższa trasa? Macie jakieś rady dla początkujących piechurów? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz