Co zobaczyć w Krakowie? - Lasek Wolski

Podróże    
ocena

Lasek Wolski to jeden z największych parków leśnych w Polsce. Składa się on z dwóch uroczysk, czyli Lasu Wolskiego oraz Bielan. Ma powierzchnię aż 435 ha. Miejsce to nazywane jest także „zielonymi płucami Krakowa”. Znajduje się w odległości 8 km od centrum miasta. Spacer po Lesie Wolskim przypomina nieco wyprawę w góry. W związku z tym należy wybrać się tam w wygodnym, sportowym obuwiu.

Co zobaczyć w Krakowie? - Lasek Wolski

sxc.hu

Jeśli chodzi o walory przyrodnicze, to na terenie Lasu Wolskiego znajdują się trzy wzniesienia. Są to: Sowiniec (358 m n.p.m.), Pustelnik (352 m n.p.m.) oraz Srebrna Góra (326 m n.p.m.) . Na terenie Lasu Wolskiego znajdują się trzy rezerwaty przyrody. „Bielańskie Skałki” są ścisłym rezerwatem florystycznym, podobnie jak „Skałki Przegorzalskie”. Z kolei rezerwat „Panieńskie Skały” jest miejscem chronionym ze względu na walory krajobrazowe oraz leśne. W wszystkich rezerwatach można podziwiać malownicze wąwozy, jary oraz skały o różnych kształtach. Osoby przebywające w Lesie Wolskim mogą odpocząć na kilku, malowniczych polanach. Na Polanie na Sowińcu posadzono w 1999 roku 10 dębów, które są symbolem 10 lat transformacji. Miejsce to jest nazywane „Aleją Dębów Wolności im. Tadeusza Mazowieckiego”. Co roku, dosadzane jest nowe drzewo.

Do miejsc, które należy na pewno zobaczyć lub zwiedzić należy klasztor kamedułów na wzniesieniu o nazwie Srebrna Góra. Jest to zabytek klasy „0”. Co ciekawe, do tej pory istnieje tam zakon, w który w swoim założeniu jest eremem, czyli pustelnią. Mężczyźni mogą go zwiedzać codziennie przez cały rok. Wpuszczani są, co pół godziny w czasie otwarcia furty o godz. 8.00, 8.30, 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 15.00, 15.30, 16.00 i 16.30. Natomiast kobiety mogą wejść do klasztoru przez 12 dni w ciągu roku. Są to: Niedziela Wielkanocna, Poniedziałek Wielkanocny, 3 maja (N.M.P. Królowej Polski), niedziela Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki), poniedziałek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki), niedziela po 19 czerwca, druga niedziela lipca, czwarta niedziela lipca, pierwsza niedziela sierpnia, 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP), 8 września (Narodzenie NMP) oraz 25 grudnia (Boże Narodzenie).

Znajduje się tu także mały ogród zoologiczny oraz budynek „Belweder” na Przegorzalskiej Skale. Należy do Uniwersytetu Jagiellońskiego i obecnie jest siedzibą Instytutu Badań Polonijnych. Z Kopca Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego na Wzgórzu Sowiniec (to symbol odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku) rozpościera się panorama na Las Wolski o stolicę Małopolski. Las Wolski to także teren dawnej twierdzy Kraków. Znajdują się tu forty: Krępak, Srebrna Góra, Ostra Góra, Kopiec Kościuszki czy Diabelski Most. Aby przybliżyć mieszkańcom miasta i turystom dzieje dawnej twierdzy, utworzono szlak turystyczny.

UWAGA!

Na tym terenie utworzono aż 8 szlaków spacerowych, trasę: rowerową oraz konną. W sumie mają one długość 40 km. Jest to także miejsce, gdzie można pojeździć na nartach. Poza tym jest niezwykle atrakcyjne miejsce wypoczynku dla mieszkańców grodu Kraka, jak i turystów. Tym bardziej, że nie ma problemów, jeśli chodzi o dojazd do Lasku Wolskiego komunikacją miejską.

Czy znacie inne atrakcje w Krakowie? Które należą do Waszych ulubionych? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz