Couchsurfing - co to jest, na czym polega?

Podróże    
ocena
Couchsurfing to w dosłownym tłumaczeniu „Surfowanie kanapy" ("surfowanie na/po kanapie"). Idea powstała wraz z założeniem strony internetowej www.couchsurfing.org, która od wielu lat jest bardzo popularna wśród setek tysięcy podróżników i nie tylko na całym świecie. Wizja couchsurfingu polega na rezerwowaniu noclegu nie w hotelach czy pensjonatach, a u innych ludzi.

Couchsurfing - co to jest, na czym polega?

photoxpress.com

Obywatele wszystkich krajów świata mogą zarejestrować się na stronie, aby zaoferować swoją „kanapę“ lub jakiejś poszukać na trasie planowanej wyprawy. Wyszukane w ten sposób miejsca noclegowe sprawiają, że można doświadczyć prawdziwej kultury, obyczajowości danego kraju poprzez spędzenie choćby jednego dnia z ludźmi w tym miejscu mieszkającymi. Pozwala to na poznanie wielu ciekawych osób, o różnych stylach życia, pomysłach i marzeniach.

Zasadą jest, że ofiarowany nocleg musi być w 100% bezpłatny. Każda osoba określa ilość miejsc noclegowych, które można zapewnić, ich typ (kanapa, łóżko, przestrzeń na podłodze, materac). Zdarza się, iż nie wszyscy korzystający z „kanap“ u innych, sami mają warunki do zakwaterowania. Proponują wtedy oprowadzenie po zamieszkanym mieście, wspólną kawę itp. Jest to również doskonały sposób, aby poznać interesujących ludzi, nawet jeżeli nie ma szans na nocleg u nich. Ze strony korzytają również ci, którzy z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na podróżowanie, interesują ich jednak inne kultury, których mogą doświadczyć przyjmując u siebie ludzi ze wszystkich stron globu.

Strona pozwala na przeglądanie „kanapowców“ zgodnie z różnymi kategoriami, lokalizacją, wiekiem, płcią itp. Aby zarejestrować swój profil konieczne jest podanie danych personalnych oraz uzupełnienie opisu naszych pasji, podróży itd. Im bogatszy profil, tym łatwiej o znalezienie noclegu oraz zdobycie zaufania ludzi, którzy pragną przyjechać do naszego miasta. Wszyscy użytkownicy mają możliwość pozostawienia komentarza po wizycie u innego couchsurfingowca bądź po przyjęciu kogoś u siebie.

Pozwala to na uwiarygodnienie tych, którzy rzetelnie pomagają innym podróżować oraz wyeliminować tych, którzy nie przestrzegają zasad akceptowanych na stronie przy rejestrowaniu profilu. Couchsurfing jest dodatkowo świetną platformą wymiany informacji dotyczących podróżowania oraz konkretnych krajów. Szukając odpowiedzi na nurtujące nas przed wyjazdem pytania, na stronie zawsze znajdziemy kogoś „ze źródła“ kto na nie odpowie. Zgodnie z misją przedstawioną na stronie, couchsurfing: „Z milionami członków w ponad 230 krajach na całym świecie, podejmuje wyzwanie stworzenia lepszego, bardziej przyjaznego świata, gdzie ludzie różniący się od siebie mogą znaleźć łączące ich podobieństwa."

Co myślicie o CS? Zdecydowalibyście się? Czekamy na Wasze opinie!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz