Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich - zwiedzanie

Podróże    
ocena

Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich to park położony na terenie woj. śląskiego. Znajduje się pomiędzy Gliwicami, Raciborzem, Rybnikiem oraz Żorami. Jego celem jest przede wszystkim ochrona i promowanie dziedzictwa, które wiąże się z obecnością zakonników reguły św. Benedykta na tym terenie.

Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich - zwiedzanie

sxc.hu

- Sercem parku są Rudy - to malowniczo położona wieś, w której centrum znajduje się pocysterski zespół klasztorno-pałacowy w otoczeniu malowniczego parku, który jest najważniejszym zabytkiem materialnym tego rejonu. Opactwo w Rudach zostało wybudowane zgodnie z regułą św. Benedykta. Uwaga ta dotyczy także lokalizacji klasztoru - zakon powstał w środku kompleksu leśnego, na terenie niezasiedlonym i nad rzeką. Na początku XIX wieku opactwo zostało zlikwidowane, ale obiekt trafił w dobre ręce. Następny właściciel uczynił z niego romantyczną rezydencję znaną w Europie. Na bazie lasu otaczającego byłe zabudowania cysterskie utworzono park angielski. Obecnie obiekt, którego właścicielem jest diecezja gliwicka, pięknieje z roku na rok. Trwają tam prace, które mają przywrócić jego świetność. Trzeba jednak przyznać, że już teraz to miejsce wzbudza podziw. Zwiedzający mogą podziwiać tam barkowy kościół oraz dawne zabudowania opactwa (klasztor i pałac opacki). Warto również wybrać się na spacer do parku, który w płynnych sposób przechodzi w las. Można tam m.in. podziwiać okazy pięknych różaneczników czy malownicze stawy. Nad jednym z nich znajduje się tzw. domek ogrodnika, w którym pierwotnie mieszkała osoba odpowiedzialna za wygląd przypałacowego parku. W Rudach można także zwiedzić skansen kolei wąskotorowej oraz uroczysko księżnej Wiktorii. Na terenie CKKRW znajduje się również klika zabytkowych świątyń (również drewniane) oraz pałace i dworki;

- Walory przyrodnicze – na terenie objętym ochroną warto zobaczyć kilka cennych przyrodniczo obszarów. Pierwszym z nich jest rezerwat leśno-stawowo „Łężczok” w okolicach Raciborza. Można podziwiać stawy założone przez Cystersów, rzadką roślinę wodną - orzecha kotewkę oraz aleję zabytkowych dębów. Miejsce to jest niezwykle cenne ze względu na fakt, że jest ostoją wielu ptaków. W uroczysku „Głębokie Doły” można zobaczyć stare buki, rosnące na malowniczych wzgórzach. Natomiast w okolicach klasztoru w Rudach znajduje starorzecze rzeki Rudy.

UWAGA!

Nie będą rozczarowani ci, którzy zdecyduję się na wycieczki do Gliwic, Raciborza czy Rybnika. To piękne miasta, w których na turystów czeka wiele atrakcji. W raciborskim muzeum można zobaczyć mumię egipską, zaś w Gliwicach warto wybrać się palmiarni. Z kolei Rybnik to miasto wielu rond.

Zwiedzaliście kiedyś ten park krajobrazowy? Co podobało Wam się w nim najbardziej? Czekam na Wasze komentarze.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz