Czego nie wolno przywozić z zagranicy?

Podróże    
ocena
Przed zapakowaniem do walizki czegoś, co może nas kosztować na lotnisku czy granicy lądowej utratę sporej ilości czasu, nerwów, a może i wysoką grzywnę, a nawet areszt, lepiej zorientować się, jakie są przepisy celne dotyczące wwozu i wywozu różnych przedmiotów w danym kraju, a raczej krajach, gdyż patrzeć należy zawsze na zasady dwóch państw, których wspólną granicę przekraczamy.

Czego nie wolno przywozić z zagranicy?

photoxpress.com

Jest to o tyle ważne, że czasem przepisy jednego mogą pozwalać na wywóz danej rzeczy, lecz reguły wwozu drugiego będą tego surowo zabraniać. Aby podać przykład - prawo marokańskie nie zabrania wywozu skamielin i skamieniałości, ich wwóz na teren Unii Europejskiej jest jednak obwarowany wieloma ograniczeniami. Zwracać należy uwagę przede wszystkim na przepisy dotyczące przewozu używek, takich jak alkohol czy papierosy. Dokładnie sprawdźmy, jaką ilość tych produktów możemy przewozić, aby się potem nie okazało, że na granicy zostaną nam skonfiskowane zakupy za kilkaset złotych.

Innymi podlegającymi restrykcjom przedmiotami są elementy środowiska naturalnego jak muszle, rafa koralowa, skamieliny, skóry zwierząt, kość słoniowa itp. Prawo egipskie zabrania np. wywozu nawet jednej małej muszelki z terenu kraju. W innych kurortach nadmorskich można zabrać ze sobą na pamiątkę praktycznie wszystko. Zwróćmy szczególną uwagę na skóry zwierząt itp., gdyż mogą być to gatunki w Europie chronione, a za posiadanie ich skór może grozić nawet kara aresztu lub wysoka grzywna. Podobnie jest z żywymi zwierzętami oraz roślinami. Przede wszystkim aby je przetransportować przez granicę z jakiegoś egzotycznego kraju, trzeba posiadać specjalne zezwolenie, a same zwierzaki i rośliny muszą przejść czasem bardzo długą kwarantannę, aby wykluczyć możliwość przenoszenia się różnych chorób z kontynentu na kontynent.

Ogólnie praktycznie na całym świecie zabronione jest wywożenie przedmiotów posiadających wartość historyczną i należącą do dziedzictwa kulturowego danego kraju. Trzeba na to uważać, zwłaszcza w miejscach, gdzie nie wszystkie zabytki są objęte ochroną państwa, ludność lokalna rozkrada w starych świątyniach i grobowcach cenne przedmioty, aby potem sprzedawać je turystom jako pamiątki. Taki wiekowy suwenir może jednak sporo kosztować, jeżeli zostanie odkryty na lotnisku przez policję. Przed powrotem do kraju należy również upewnić się jakie zasady panują pod względem wywozu lokalnej waluty. W wielu państwach świata jest to zabronione, dlatego lepiej pozbyć się dużych sum pieniędzy, nawet jeżeli planujemy powrót w dany region za niedługi okres czasu.

UWAGA!
Przepisy celne zmieniają się bardzo często, w szczególności w krajach jeszcze rozwijających się, dlatego przed każdą podróżą, chociażby nawet do znanego nam już kraju, lepiej dodatkowo upewnić się, co możemy ze sobą tym razem zabrać, a czego na pewno nie.

Zdarzyło Wam się, że zatrzymano Wam na granicy jakiś przedmiot? Co to było? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz