Dlaczego warto podróżować z na własną rękę?

Podróże    
ocena

Backpacking to po prostu podróżowanie z plecakiem. Wszystko co jest nam potrzebne do życia w czasie wyjazdu mamy na plecach. To sposób na zwiedzanie świata dla osób, które chcą podróżować tanio i nie boją się spania w tanich hostelach i jedzenia w przydrożnych barach. Backpackerzy przemierzają świat, poznając fascynujących ludzi, zwyczaje i kultury. Doświadczają rzeczy, o które ciężko wypoczywając w kilkugwiazdkowym hotelu, leżąc nad basenem i popijając drinki. Ale nic na siłę, do backpackerskich podróży nie można się zmusić.

Dlaczego warto podróżować z na własną rękę?

sxc.hu

Backpackerstwo nie jest niczym nowym. Wielcy podróżnicy poruszali się kiedyś wyłącznie licząc na swoją pomysłowość i wytrzymałość. Żywili się tym, co dostali od ludzi, znaleźli lub upolowali. Przemierzali dzikie kraje dzięki uprzejmości lokalnych mieszkańców. Współczesny backpacker stawia sobie podobne cele. Zobaczyć jak najwięcej, dowiedzieć się wszystkiego o odwiedzanym kraju, poznawać ludzi i zapłacić za to wszystko jak najmniej pieniędzy. Backpackerzy są mistrzami w wyszukiwaniu tanich połączeń lotniczych. Za niewielkie pieniądze dolatują w każdy zakątek świata. Na miejscu poruszają się tak samo jak mieszkańcy. Jeżdżą autobusami, koleją i konno. To doskonały sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, i to sporych, bo w wielu państwach bilety komunikacji publicznej są bardzo tanie. Backpackerzy korzystają także z autostopu.

Backpackerzy nocują tam, gdzie jest tanio. Spać można w hostelach, małych hotelikach, a także u osób znalezionych w Internecie. Coraz bardziej popularne jest wymienianie się miejscami noclegowymi. My śpimy u kogoś w zamian za nocleg dla osoby, która kiedyś będzie przejazdem w Polsce. Warunki w hostelach są bardzo przyzwoite. Za kilka dolarów można przespać się w kilkuosobowym pokoju, mając do dyspozycji pralnię z suszarnią (ważne, kiedy w trasie jesteśmy dłuższy czas i trzeba odświeżyć garderobę). Miejsce w hostelu można zarezerwować na stronach internetowych. Jest tam także możliwość sprawdzenia warunków w danym hostelu, odległość od dworców i oceny innych backpackerów.

Backpackerzy liczą na siebie, ale nie znaczy to, że nie dbają o własne bezpieczeństwo. Przed podróżą warto wykupić ubezpieczenie i zostawić informacje bliskim gdzie mniej więcej nas szukać. Na szczęście backpacekrzy stworzyli wielką międzynarodową rodzine. Nikt nie zrozumie cię tak dobrze, jak inny backpacker. Można liczyć na wymianę informacji, szybką pomoc w znalezieniu potrzebnych miejsc i rzeczy, a przede wszystkim można liczyć na pomoc bardziej doświadczonych kolegów. Trzeba pytać – to bardzo ważna zasada backpackerskiego podróżowania, zgrywanie bohatera jeszcze nikomu nie pomogło.

backpacking

Fot. Katarzyna Olchowska

Podróż z plecakiem pokochają osoby zafascynowane światem. Backpacker wtapia się w otoczenie. Poznaje prawdziwe oblicze odwiedzanego państwa. Je razem z mieszkańcami, od których może dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda ich codzienne życie. Sam decyduje o tym, co chce zobaczyć i kiedy. Nie jest zdany na pozostałych uczestników wycieczki. To także jeden z najtańszych sposobów na podróżowanie. Nie zapominajmy, że pierwszymi backpackerami byli hipisi, którzy z powodu braku pieniędzy jeździeli po świecie, nie mając na to prawie żadnych środków. Przyjęło się, że backpackerami są zazwyczaj ludzie młodzi. Ale to nie zasada. Na szlaku można spotkać osoby, które podróżują w ten sposób od kilkudziesięciu lat.

Podróżówania z plecakiem nie polubią osoby, które lubią wypoczywać leżąc przez dwa tygodnie nad brzegiem morza. Osoby, które lubią zapłacić za wakacje i niczym się nie przejmować. To kwestia wyboru. Najważniejsze, by urlop był czasem spędzonym tak jak lubimy.

A dlaczego Wy podróżujecie na własną rękę? Jakie są według Was największe zalety podróży z plecakiem?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz