Dokumenty w podróży – co warto wiedzieć?

Podróże    
ocena

Bez paszportu możemy podróżować po Europie, ale też nie wszędzie. Bez wiz i paszportów zamkniętych będzie dla nas wiele granic. Wystarczy podjąć próbę przekroczenia wschodniej granicy kraju, a przekonamy się, jaką moc mają kwitki i pieczątki. Wybierając się w daleką podróż, warto pamiętać także o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia. Wyposażeni w pełen pakiet dokumentów możemy ruszać w trasę, mając jednak na uwadze, by o te dokumenty w odpowiedni sposób zadbać.

Dokumenty w podróży – co warto wiedzieć?

photoxpress.com

Dokumentem niezbędnym podczas podróży jest paszport. Przed wyjazdem warto sprawdzić na jak długo jest ważny, bo niektóre państwa życzą sobie by była to dość długa data ważności. Im nowszy paszport, tym większa szansa na to, że służby graniczne nie dopatrzą się niczego, co mogłoby popsuć nam wyjazd. Problemu nie będą miały osoby, które wyrabiały paszport po 29 czerwca 2009 roku. Dokumenty wydane po tej dacie mają już dwie cechy biometryczne, w postaci wizerunku twarzy i odcisków palców. Służby graniczne nie powinny mieć więc żadnego kłopotu ze sprawdzeniem naszej tożsamości.

Kolejna sprawa do załatwienia przed wyjazdem to wizy. Z nimi też bywa różnie. Wizy musimy wyrobić w ambasadzie przed podróżą, ale w niektórych krajach można ją wykupić na granicy. Wszystko zależy od tego, do jakiego państwa wjeżdżamy, a także od tego, ile czasu zamierzamy tam spędzić. I tak np. wjeżdżając do Mongolii musimy mieć wizę, wykupujemy ją w ambasadzie. Podobnie jest w przypadku Chin, Indii czy Rosji. Na stronach ambasad znajdują się informacje, co trzeba zrobić, by wizę otrzymać. Wiąże się to zazwyczaj ze złożeniem wniosku ze zdjęciami, okazaniem biletu i oczywiście zapłaceniem odpowiedniej sumy pieniędzy. Ale są też przypadki kiedy wizy wyrobić musimy, ale za dokument nie płacimy (zależy od czasu, ile mamy spędzić w kraju). Na takie rozwiązanie możemy liczyć, lecąc do Australii. W wiele państwach wizę wykupujemy na granicy, jest tak np. w Turcji i Libanie.
paszport

Fot. Katarzyna Olchowska

W czasie dalekiej podróży bardzo ważne jest ubezpieczenie. Wykupując wyjazd w biurze podróży dopytajmy, co obejmuje ubezpieczenie. Kiedy organizujemy wyjazd samodzielnie pamiętajmy o tym, by ubezpieczyciel zagwarantował np. transport chorego. To w trosce o naszych bliskich i nas samych. Ważne, by w sytuacji kiedy już dojdzie do nieszczęśliwego splotu zdarzeń, nie przejmować się szpitalami i załatwianiem spraw na miejscu. Cena ubezpieczenia zależy od wielu czynników, m.in. kraju, do którego się wybieramy, czasu, jaki tam spędzimy i tego, jakie opcje wykupimy.

Pamiętajmy, że paszporty, wizy i ubezpieczenia to nasze przepustki do bezpiecznego podróżowania. Szkoda czasu na tłumaczenie służbom obcych państw, dlaczego któregoś z dokumentów nie mamy. Dlatego nośmy dokumenty przy sobie. Na wszelki wypadek zapakujmy je w foliowe, szczelnie zamykane woreczki. Sprawdzoną metodą jest także zrobienie kopii i schowanie ich w różnych miejscach bagażu. Kopie możemy dać do przechowania naszym towarzyszom podróży, a także pozostawienie jednego kompletu komuś z rodziny. W sytuacjach kryzysowych taka zapobiegliwość może okazać się bardzo skuteczna i przede wszystkim pomocna.

Mieliście jakieś nieprzyjemne doświadczenia z dokumentami w podróży? Czegoś brakowało, zgubiliście czy skradziono Wam? Jak sobie poradziliście?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz