Egipt - co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Podróże    
ocena

Egipt to kraj, który warto jest odwiedzić chociażby raz w życiu. Państwo to jest nie tylko cywilizacyjną kolebką, lecz także idealnym miejscem na wypoczynek i relaks. Czekają tu na nas oszałamiające zabytki, piękne plaże i ciepła woda. Przed wyjazdem do Afryki musimy jednak wiedzieć, jakie niespodzianki mogą nas spotkać na miejscu. Właśnie dlatego zamieszczamy tutaj kilka przydatnych informacji, które mogą okazać się pomocne w czasie pobytu w tym jednym z najchętniej odwiedzanym przez Polaków zagranicznych rajów dla turystów.

Egipt - co warto wiedzieć przed wyjazdem?

photoxpress.com

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że w kraju piramid należy przesunąć wskazówki zegarka o dwie godziny do przodu w stosunku do czasu środkowoeuropejskiego. Narodową walutą omawianego państwa jest funt egipski dzielący się na 100 piastów. W hotelach i sklepach wolnocłowych można jednak spokojnie płacić dolarami, więc nie musimy wymieniać wszystkich pieniędzy na lokalną walutę.

Ku uciesze turystów, nawet pomimo ostatnich wydarzeń politycznych, Egipt zaliczyć można do bezpiecznych krajów, w którym napady i kradzieże nalezą raczej do rzadkości. Bądźmy jednak zawsze ostrożni, zwłaszcza podczas podróży metrem w Kairze i w pobliżu głównych atrakcji turystycznych, gdzie ciągłe tłumy, gwar i zamieszanie daję okazję do działania lokalnym oszustom. Należy tutaj wspomnieć, że Egipt należy do krajów narażonych na terrorystyczne ataki, jednak popularne wśród turystów miejsca są dobrze pilnowane przez żołnierzy.

Kobiety, zwłaszcza te podróżujące po kraju w pojedynkę lub w gronie koleżanek, narażone są w Egipcie na różne słowne zaczepki. Europejski uważane są z reguły za kobiety lekkich obyczajów, które przybywają tu w poszukiwaniu krótkich miłosnych przygód. Jeżeli chcemy uniknąć niemiłych komentarzy, lepiej jest ubierać i zachowywać się skromnie i nie zapuszczać się bez męskiego towarzystwa w odosobnione miejsca. Warto tutaj dodać, że chociaż słowne zaczepki nie należą do przyjemnych, kobiety nie muszą raczej obawiać się napaści i przemocy ze strony Egipcjan.

Wybierając się do Egiptu, powinniśmy mieć świadomość, że jesteśmy narażeni na tzw. Zemstę Faraona spowodowaną odmienną florą bakteryjną. Aby wystrzec się nieprzyjemnej biegunki, wymiotów i gorączki, należy pić tylko butelkowaną wodę, jeść obrane i dokładnie umyte owoce, ze szczególną dbałością dbać o higienę i wybierać starannie ugotowane i dobrze wysmażone potrawy.

Chcielibyśmy wspomnieć też kilka słów o przyjemnym dla naszego portfela egipskim zwyczaju. W tym kraju po prostu nie wypada się nie targować. Pamiętajmy przy tym, że cena, jaka zostaje zaproponowana turystom jest zwykle zawyżona nawet kilkakrotnie. Dlatego, jeżeli nie uda nam się zbić ceny towaru do takiej, jaka nas satysfakcjonuje, poszukajmy lepiej kolejnego chętnego do negocjacji sprzedawcy.

UWAGA!

Na koniec pamiętajmy, że środek lata nie jest najlepszym czasem na spędzenie wakacji w Egipcie. Lipiec i sierpień to miesiące, które ze względu na upały dają się we znaki nawet rodowitym mieszkańcom, więc lepiej a przy tym często też taniej, jest wybrać się do kraju faraonów poza sezonem, nawet w czasie trwania polskiej zimy.

Chcielibyście wybrać się do Egiptu? Dlaczego? A może już byliście? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz