First minute - co to jest, co znaczy?

Podróże    
ocena

Podczas gdy niesłabnącą popularnością cieszą się oferty typu last minute, coraz więcej biur podróży proponuje nam rozwiązanie zupełnie odwrotne, a mianowicie rezerwację imprezy turystycznej z dużym wyprzedzeniem, czyli first minute. To rozwiązanie, które przywędrowało do Polski z krajów zachodnich, znalazło szerokie grono odbiorców, którym oprócz na korzystnej cenie, zależy też na szerszym pakiecie świadczeń i dużym wyborze spośród różnych imprez turystycznych.

First minute - co to jest, co znaczy?

photoxpress.com

Nie każdy z nas może sobie pozwolić na natychmiastowe spakowanie walizek i wybranie się w podróż z dnia na dzień tylko dlatego, że cena wycieczki jest akurat wyjątkowo korzystna. Jeżeli lubimy planować wszystko z wyprzedzeniem, warto zainteresować się ofertami typu first minute, które to dostępne są już niemal w każdym większym biurze podróży. Sprzedaż tego rodzaju wycieczek zaczyna się już nawet pół roku przed planowaną imprezą, a  touroperatorzy kuszą nas atrakcyjnymi cenami i dużym wyborem miejsc docelowych oraz hoteli.

Wybierając ofertę first minute nie zdajemy się na przypadek. Spośród szerokiego wyboru atrakcyjnych imprez możemy wybrać taką, która odpowiada nam najbardziej. Nie kieruje nami presja i emocje tak jak w przypadku zdecydowania się na wczasy typu last minute. Warto tutaj wspomnieć, że oferty wykupowane z wyprzedzeniem też wiążą się z dużymi upustami cenowymi sięgającymi nawet sięgającymi kilkadziesiąt procent. Pamiętajmy, że jeżeli wybieramy się na urlop w czasie lata, touroperatorzy kończą sprzedaż wycieczek typu first minute pod koniec marca lub na początku kwietnia. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wykupienie urlopu wcześniej, zaletą tego rozwiązania będzie wyjątkowo szeroki wybór ofert.

Co jeszcze należy wiedzieć przed zdecydowaniem się na ofertę first minute? Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że decydując się na wycieczkę, nie musimy wpłacać całej należnej kwoty z dużym wyprzedzeniem. Podczas rezerwacji biura pobierają zazwyczaj zaliczkę w wysokości 50%. Dzięki temu koszty urlopu rozbić możemy na dwie raty, co jest raczej niemożliwe w przypadku zdecydowania się na ofertę w ostatniej chwili. Wczasy first minute pozwalają nam też lepiej przygotować się do wyjazdu. Mamy czas, aby zaopatrzyć się w przewodniki, zaplanować co chcemy zobaczyć, a także poznać istotne z punktu widzenia turysty informacje o miejscu docelowym.

Wybierając ofertę first minute pamiętajmy, iż nie możemy godzić się na nieuczciwe, a niestety wciąż praktykowane, posunięcia biur podróży. Musimy wiedzieć, że cena wycieczki nie może ulec zmianie, chyba że przewiduje to umowa, gdzie wyszczególnione są konkretne sytuacje, gdy koszt wyprawy może wzrosnąć (np. wzrost podatków). Jednocześnie, cena nie może się zmienić na 20 dni przed planowanym wyjazdem.

UWAGA!

Pamiętajmy, że wycieczki typu first minute można bez problemu reklamować – jeżeli jednak biuro nie przyjmie naszej skargi, warto zwrócić się do miejskiego bądź powiatowego rzecznika praw konsumentów.

Byliście kiedyś na wyjeździe first minute? Czekacie na takie okazje czy raczej wolicie tzw. lasty (last minute)? Podzielcie się opiniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz