Gdzie obowiązują winiety?

Podróże    
ocena
W zależności od kraju winiety mają różne ceny, w niektórych krajach obowiązują do dziś, w niektórych wyszły już z użycia. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy na terenie Unii Europejskiej, czy poza nią, bo każde państwo ma swoje wewnętrzne zasady w tej kwestii.

Gdzie obowiązują winiety?

sxc.hu

Kraje, w których autostrady są  w 100% bezpłatne, a więc winiety nie obowiązują: Belgia (opłata wyłącznie w tunelu między Liefkenhoek a Antwerpią), Estonia, Finlandia, Dania (płatne są tylko przejazdy mostami Storebaelt oraz Oresund), Holandia (płaci się natomiast za przejazd tunelami Kil oraz Westerschelde), Lichtenstein, Luksemburg, Litwa (z wyjątkiem przewozu handlowego i pasażerskiego), Łotwa, Niemcy (z wyjątkiem transportu handlowego), Szwecja (za wyjątkiem mostów Oresund oraz Svinesund – łączących Szwecję z Danią i Norwegią), Ukraina, Wielka Brytania (opłata tylko za przejazd mostami i tunelami).

Niektóre kraje generalnie nie pobierają opłat, a winiet nie ma, ale trzeba uiścić np. opłatę wjazdową czy ekologiczną. Taka sytuacja ma miejsce na Białorusi, w Czarnogórze, Mołdawi, Rosji, na Ukrainie.

W wielu krajach opłaty za autostrady - zamiast w formie winiet - są uiszczane bezpośrednio gotówką lub kartą na konkretnych odcinkach przejechanej trasy, na tzw. bramkach. W ten sposób kwestię opłat transportowych rozwiązały następujące kraje: Bośnia i Hercegowina (za odcinek A1 Sarajewo-Zenica), Chorwacja, Francja, Grecja, Hiszpania, Macedonia, Norwegia, Polska, Portugalia, Serbia, Turcja, Włochy.

Stare, dobre winiety obowiązuje jednak nadal w kilku państwach. Są to:

- Austria - 10-dniowa lub 2-miesięczna plus dodatkowe opłaty za przejazd trasami wysokogórskimi;

- Bułgaria (plus dodatkowy koszt dezynfekcji pojazdu);

- Czechy (D1, D2, D5, D8, D11, R1, R4, R6, R7, R10, R35, R46, R48, R52 R56, R63);

- Rumunia (tzw. e-winiety);

- Słowacja (7-dniowa, miesięczna, roczna);

- Słowenia (tygodniowa, półroczna, miesięczna, roczna);

- Szwajcaria (wyłącznie roczna);

- Węgry (e-winiety - 1, 4, 10 dni lub miesiąc albo rok).

Tam, gdzie winiety nadal funkcjonują, najlepiej wcześniej sprawdzić aktualnie obowiązujące zasady i opłaty na narodowych stronach dróg krajowych, a także zawsze pamiętać o zakupie winietki na granicy, aby uniknąć potem nieprzyjemności.

Myślicie, że winiety to lepszy pomysł niż np. opłaty na bramkach? Podzielcie się z nami opiniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz