Gdzie Polacy potrzebują wizy?

Podróże    
ocena

Świat stoi przed Polakami otworem. Z paszportem w kieszeni możemy bawić się na karnawale w Rio de Janeiro, podziwiać Przylądek Dobrej Nadziei lub dołączyć do 14 milionów mieszkańców Tokio. Jeżeli jednak marzy nam się przejażdżka amerykańską Route 66, przemierzenie stepów Mongolii lub zwiedzenie Zakazanego Miasta, czeka nas najpierw trochę formalności. Gdzie możemy wyjechać bez wizy, a gdzie musimy ją mieć?

Gdzie Polacy potrzebują wizy?

fot. Michał Osienkiewicz

Najłatwiej podróżować nam po Unii Europejskiej. Jedną z podstawowych swobód zagwarantowanych w traktatach ustanawiających Wspólnoty Europejskie jest swoboda przepływu osób. W turystyce oznacza możliwość wjazdu do krajów UE bez wizy. Układ z Schengen znosi dodatkowo konieczność uczestniczenia w uciążliwych kontrolach na granicach. Ułatwień takich nie doświadczymy, chcąc wyjechać do Rosji czy na Białoruś.

W Ameryce Północnej z dobrodziejstw ruchu bezwizowego skorzystać możemy, odwiedzając między innymi Meksyk i Kanadę. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Gwatemali, Hondurasu czy Panamy. Do Kuby wjedziemy, jeżeli jesteśmy posiadaczami tzw. „karty turystycznej”, dostępnej w biurach turystycznych. Doskonale znanym wielu Polakom problemem jest konieczność wnioskowania o wydanie wizy turystycznej do Stanów Zjednoczonych. Zanim odwiedzimy swoją rodzinę w USA, czeka nas wizyta u konsula.

Ameryka Południowa jest bardzo łatwo dostępna dla polskich turystów. Bez wizy wjedziemy do większości krajów m.in.:. do Brazylii, Argentyny, Peru i Chile. Wizę będziemy musieli zdobyć przed wjazdem do Surinamu i Gujany.

W Afryce najłatwiej dostać się do Maroka, Sahary Zachodniej, Tunezji, Botswany i RPA. Inaczej jest w przypadku wszystkich pozostałych krajów, gdzie wymagana jest wiza. Władze niektórych z państw, takich jak Egipt czy Etiopia, wydadzą nam dokument na lotnisku.

Do największych krajów azjatyckich nie wjedziemy bez wizy – ta będzie potrzebna m.in. w Rosji, Chinach, Indiach i Kazachstanie. Wizę do Turcji otrzymamy na granicy, a do Mongolii czy Turkmenistanu – na lotnisku. Dysponując jedynie paszportem, zwiedzić możemy m.in. Tajlandię, Japonię i Filipiny.

W przypadku Australii przed wyjazdem musimy wypełnić przez Internet wniosek eVisitor. W ciągu kilku minut otrzymamy e-mailem decyzję w sprawie możliwości wjazdu do kraju.

UWAGA!

Uwaga! Artykuł porusza wyłącznie temat wyjazdów turystycznych dla posiadaczy zwykłego paszportu. Wyjazd w innym celu lub z innym rodzajem paszportu podlega odrębnym przepisom. Przed podróżą zagraniczną należy zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Czy staraliście się kiedyś o wizę? Jak oceniacie ten proces, jest łatwy, czy skomplikowany? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz