Giecz - atrakcje

Podróże    
ocena

Ta mała, niepozorna wieś leżąca niedaleko Poznania, była kiedyś jedną z ważniejszych kolebek państwa polskiego. Już w VIII wieku powstał tam gród, który mógł być matecznikiem Piastów. Przez dłuższy czas pełnił on funkcję ośrodka obronnego oraz administracyjnego.

Giecz - atrakcje

sxc.hu

Do naszych czasów zachowało się grodzisko. Na jego terenie znajduje się niezwykle cenny rezerwat archeologiczny o nazwie „Gród Piastowski”. Warto podkreślić, że nadal są tam prowadzone prace wykopaliskowe. W rezerwacie stworzono osady edukacyjną, czyli zrekonstruowany gród z wczesnośredniowieczną zabudową. Można tam podziwiać fundamenty palatium czy kościół św. Jana Chrzciciela. Obok kościoła znajduje się częściowo zrekonstruowana ściana północnej nawy dawnego kościoła grodowego. Oprócz tego, zwiedzający mogą zobaczyć potężne wały obronne wraz z mostem, dzwonnicę z XVI–wiecznym dzwonem oraz wiele eksponatów. Obiekty militarne oraz przedmioty domowego użytku zostały znalezione w trakcie prowadzenia prac wykopaliskowych. Eksponaty te można zobaczyć w pawilonie wystawowym, który znajduje się na terenie grodziska. Muzeum prowadzi także lekcje muzealne po rezerwacie. Grodzisko można zwiedzać prawie przez cały rok, przy czym godziny jego otwarcia są uzależnione od pory roku.

Najcenniejszym zabytkiem wsi jest romański kościół św. Mikołaja i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XI wieku. Według legendy ta jednonawowa świątynia miała zostać wybudowana przez anioły. Obecny kształt bryły jest wynikiem przebudowy z przełomu XII i XIII wieku oraz współczesnej rekonstrukcji. Pierwotnie świątynia znajdowała się w osadzie targowej, która bezpośrednio sąsiadowała z grodem. Jeśli chodzi o jego wyposażenie, to warto zwrócić uwagę na romański kamienny ołtarz oraz kropielnicę z piaskowca.

UWAGA!

Warto wspomnieć o pracach wykopaliskowych, które były prowadzone w tym kościele. Znaleziono wówczas wiele ciekawych eksponatów. Były to fragmenty trumien, pozostałości pochówków, fragmenty tkanin i koronek, monety oraz dewocjonalia. Część tych eksponatów można oglądać m.in. w tamtejszym muzeum.

Byliście kiedyś w Gieczu? Czy interesuje Was zwiedzanie takich miejsc? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz