Góra św. Anny - zwiedzanie

Podróże    
ocena

Teren Parku Krajobrazowego „Góra św. Anny” został podzielony na dwie części autostradą Katowice-Wrocław (A4). Do tej pory trwa dyskusja, jakie straty poniosło owo miejsce z powodu wybudowania tarasy szybkiego ruchu. Nie zmienia to faktu, że Góra św. Anny należy do miejsc, które warto odwiedzić. Tym bardziej, iż jest jednym ze śladów wulkanizmu w Polsce.

Góra św. Anny - zwiedzanie

sxc.hu

Oto kilka porad, które mogą się przydać turystom decydującym się na wizytę w parku:

- Najwyższym wzniesieniem jest Góra św. Anny. Jest to także nazwa znajdującej się tutaj miejscowości. Na terenie parku krajobrazowego znajdują się rezerwaty przyrodnicze „Lesisko”, „Boże Oko” i „Grafik” oraz „Biesiec”. Poza tym można wybrać się do rezerwatu geologicznego „Góra św. Anny” oraz florystycznego „Ligota Dolna”.

- Na terenie parku krajobrazowego wytyczono 5 ścieżek dydaktycznych, dzięki którym można zobaczyć największe atrakcje tego rejonu:

a) Wokół Góry Św. Anny

b) z Żyrowej do Góry św. Anny przez rezerwat "Lesisko"

c) z Góry św. Anny do Zalesia Śląskiego przez rezerwaty "Grafik" i "Boże Oko"

d) z Góry św. Anny do Ligoty Dolnej przez Żyrową

e) rezerwat geologiczny „Góra św. Anny";

- Na terenie parku znajduje się ponad 200 zabytkowych obiektów. Do najważniejszych należą: zespół klasztorny franciszkanów w Górze św. Anny (wokół gotycko-barkowej bazyliki św. Anny znajduje się malownicza kalwaria), zespół pałacowo-parkowy w Żyrowej. W każdej z miejscowości znajdują się zabytkowe kościoły, kapliczki czy kamienne krzyże. Zabytkowe parki można oglądać w Lichyni, Wysokiej, Żyrowej, Kalinowie i Kalinowicach.

Natomiast w Leśnicy można zobaczyć młyn wodny z XVII w., XIX-wieczną zabudowę śródmieścia czy cmentarz żydowski. W Wysokiej podczas prac archeologicznych odkryto grodzisko koliste z X–XIII wieku. Znajduje się tam również wiatrak holenderski z XIX wieku.

- Niezwykle ciekawym obiektem jest amfiteatr skalny na 30 tysięcy osób. Został on wybudowany w dawnym kamieniołomie wapienia w latach 1934-38. Miał on być miejscem spotkań nazistów. Niedaleko tego miejsca znajduje się ogromnych rozmiarów rzeźba – Pomnik Czynu Powstańczego Xawrego Dunikowskiego. Wcześniej znajdowało się tutaj mauzoleum wybudowane w okresie nazizmu. Po zakończeniu II wojny zostało ono zburzone. Miłośnicy historii mogą zwiedzić Muzeum Czynu Powstańczego, gdzie można zobaczyć eksponaty związane z okresem III powstania śląskiego.

Zwiedzaliście kiedyś Górę św. Anny? Polecilibyście to miejsce na weekendową wycieczkę? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz