Góry Opawskie - atrakcje

Podróże    
ocena

Park Krajobrazowy „Góry Opawskie” znajduje się na terenie trzech gmin. Są to: Głuchołazy, Prudnik i Lubrza. Góry Opawskie składają się z trzech masywów, na które prowadzą szlaki turystyczne, czyli: Góry Chrobrego, Biskupiej Kopy i Srebrnej Kopy oraz Długoty i Kobylicy. Do niezwykle malowniczych należą: przełom Białej Głuchołaskiej, dolina Złotego Potoku z przełomem w miejscowościach Jarnołtówek-Pokrzywna czy dolina Bystrego Potoku. Znajdują się tam również dwa rezerwaty: „Cicha Dolina" i „Las Bukowy".

Góry Opawskie - atrakcje

sxc.hu

Wycieczka w Góry Opawskie (woj. opolskie) może być pomysłem na weekendową wyprawę. Oprócz zaznania atrakcji po polskiej stronie, można wybrać się do Czech, do których stamtąd już niedaleko.

Szczególne znaczenie w tym parku krajobrazowym mają walory geologiczne. Przy spacerowej promenadzie w Głuchołazach można podziwiać sztolnie pozostałe po wydobywaniu złota. Odsłonięcia skalne można podziwiać m. in.: przy trasie z Jarnołtówka do Głuchołaz, na krawędzi doliny Złotego Potoku (odsłonięcia o nazwie Karolinka), przy drodze z Jarnołtówka na Biskupią Kopę. Z kolei malowniczo położona „Gwarkowa Perć" to kamieniołom po eksploatacji łupków w dolinie Bystrego Potoku. Pod nazwą „Żabiego Oczka” kryje się staw na dnie kamieniołomu. Znajduje się on w pobliżu wzniesienia Olszak.

Na terenie parku utworzono rezerwat geologiczno-krajobrazowy „Nad Białką”, który chroni pozostałości kopalnictwa złota z okresu średniowiecznego na terenie Głuchołaz, w rejonie Złotego i Bystrego Potoku. Można tu podziwiać m.in. szyby oraz sztolnie po odkrywkowej eksploatacji żwirów złotonośnych z XII i XIII wieku. Do cennych zabytków kultury materialnej należy klasztor Franciszkanów na Klasztornej Górze. Zabudowę uzdrowiskową z XIX wieku można podziwiać w Głuchołazach. Warto również wspomnieć o ruinach zamku średniowiecznego na Zamkowej Górze i grodzisku na Długocie w Lesie Prudnickim.

Na potrzeby turystów stworzono sieć szlaków turystycznych o długości 75 km. Najważnieszy i zarazem najdłuższy szlak (ponad 35 km) został oznaczony kolorem czerwonym, który zaczyna się w Prudniku, a kończy w Głuchołazach. Poza tym na terenie Parku Krajobrazowego "Góry Opawskie" stworzono 4 trasy przyrodniczo-dydaktyczne. Są to: „Z Jarnołtówka do Rozdroża Pod Piekiełkiem", „Z Pokrzywnej przez Olszak i Żabie Oczko do Jarnołtówka", „Przez Górę Chrobrego w Głuchołazach" i „Doliną Bystrego Potoku na Biskupią Kopę".

Zwiedzaliście kiedyś Góry Opawskie? Polecilibyście to miejsce na weekendową wycieczkę? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz