Jak bezpiecznie podróżować? O czym pamiętać przed wyjazdem?

Podróże    
ocena

Wyjazd na urlop, choć to niewątpliwie długo wyczekiwane i jak najbardziej przyjemne doświadczenie, zawsze wiąże się z pewną dozą nieuniknionego stresu i nerwów. Pakowanie, niepewność czy zaaklimatyzujemy się w miejscu docelowym, obawa przed chorobami i obcą kulturą – to zaledwie kilka z wielu kwestii budzących w nas niepokój przed wyjazdem. Jak więc przygotować się do podróży i co warto wiedzieć, aby uniknąć przykrych niespodzianek – o tym właśnie mowa poniżej.

Jak bezpiecznie podróżować? O czym pamiętać przed wyjazdem?

sxc.hu

Nawet najbardziej perfekcyjnie dopracowana podroż może przebiegać nie po naszej myśli, jeżeli nie weźmiemy pod uwagę potencjalnych niebezpieczeństw i nieprzyjemnych sytuacji, w których możemy się znaleźć. Wydawać by się mogło, że wyjazd z biurem podróży jest gwarancją spokojnego urlopu, jednak niekoniecznie. Jeżeli wybierzemy nierzetelnego touroperatora, nasz upragniony urlop może zamienić się w istny koszmar. Dlatego zawsze przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę, dokładnie przeanalizujemy opinie na temat wybranej firmy.

Jeszcze więcej niespodzianek może na nas czekać, gdy wybieramy się w podróż na własną rękę. Jeżeli planujemy dostać się na miejsce samolotem, już sama ta perspektywa jest dla niektórych wyjątkowo  stresująca. Pamiętajmy, aby trzymać dokumenty w bezpiecznym miejscu, a jednocześnie pod ręką, tak, abyśmy mieli do nich łatwy dostęp podczas odprawy. Pilnujmy też dzieci – pełni wrażeń związanych z wylotem do obcego kraju, możemy na chwilę stracić pociechę z oczu, a zatłoczone zazwyczaj lotnisko jest ostatnim miejscem, gdzie potrzebujemy dodatkowych problemów.

W porcie lotniczym, a także już na pokładzie, nigdy nie zostawiamy bagażu bez opieki. Ta zasada dotyczy także podróży pociągiem i autobusem. We wszystkich w/w środkach transportu unikajmy zawierania przygodnych znajomości – zawsze kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Nigdy też nie przyjmujmy do przewozu bagażu innych osób – niemiłe przygody Bridget Jones złapanej na nieświadomym przemycaniu narkotyków z Tajlandii nie są niestety tylko filmowym wymysłem…

UWAGA!

Sama podróż niesie więc za sobą wiele niebezpieczeństw, jednak przy odrobinie zdrowego rozsądku powinna przebiegać bez przykrych niespodzianek. Tych ostatnich trzeba też jak ognia unikać będąc już w miejscu docelowym. Jeżeli wybieramy się do obcego kraju, najlepiej jeszcze przed wyjazdem dowiedzieć się jak najwięcej na jego temat. Może się okazać, że zwykły gest czy wymiana zdań może stać się przyczyną dużego nieporozumienia na tle religijnym, politycznym czy obyczajowym. Dla przykładu warto przytoczyć kolejną ciekawostkę związaną z Tajlandią – w kraju tym należy wystrzegać się dotykania czyjejś głowy (nawet dziecka), gdyż jest ona uważana za najważniejszą, niemalże świętą, część ciała i taki gest wiążę się z dużą dezaprobatą.

Opisanie wszystkich zwyczajów i norm zachowania w poszczególnych krajach zajęłoby tomy, więc skupiamy się tutaj na radach bardziej ogólnych. Jeżeli wybieramy się do miejsca, którego kultura jest nam zupełnie obca, musimy się po prostu przygotować do tego wyjazdu niczym do klasówki. Zdrowy rozsądek (który przejawia się m.in. wykupieniem ubezpieczenia podróżnego), przezorność i jak najszersza wiedza na temat celu podróży (w tym także ta na temat lokalnych chorób i koniecznych szczepień) zapewnią nam udany i spokojny urlop bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Jesteści przygotowani na wyjazd? :) Jeśli macie jeszcze inne wskazówki dla podróżujących, koniecznie dajcie znać!

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz