Jak bezpiecznie podróżować samemu?

Podróże    
ocena

Brak towarzystwa nie musi być powodem rezygnacji z wyjazdu. Samotne podróże mają swój urok, mało tego – w czasie drogi możemy znaleźć nowych kompanów. Nawet biura podróży mają już w swojej ofercie wyjazdy dla singli. Bez względu na to, czy jedziemy z biurem, czy sami, pamiętajmy o wszystkim, co zapewni nam bezpieczny powrót do kraju.

Jak bezpiecznie podróżować samemu?

sxc.hu

Ostrożni musimy być przede wszystkim w przypadku naszej pierwszej samotnej podróży. Warto zacząć od wyboru kraju, który chcemy zwiedzić. Niekoniecznie musimy od razu jechać do amazońskiej dżungli. Możemy zdecydować się na kraj częściej odwiedzany, przyjazny turystom i niedrogi. Jedźmy tam, gdzie nie będzie problemu ze znalezieniem taniego, ale dobrego hostelu. Możemy też sypiać w lepszych hotelach, wszystko zależy od środków, jakie mamy przeznaczone na wyjazd. Nie jest wskazane korzystanie z ofert przypadkowych osób, które proponują noclegi w  prywatnych kwaterach. Kuszą cenami, ale lepiej nie ryzykować. Powinniśmy zostać w miejscu, gdzie spędzimy noc otoczeni przez innych podróżujących.

Podróżując samotnie szczególną troską powinniśmy otoczyć bagaż. Uwaga odnosi się zarówno do miejsc, w których nocujemy jak i środków transportu. Plecaka albo walizki nie powinniśmy spuszczać z oczu nawet na chwile. Nie ma go komu przypilnować więc musimy to zrobić sami. Uważajmy szczególnie na dworcach, targowiskach i przy turystycznych obiektach, to miejsca zawsze bardzo zatłoczone. Dokumenty nośmy zawsze przy sobie. W kieszeniach najlepiej jest nosić tylko drobne pieniądze. Poważną gotówkę chowamy głębiej. Przed wyjazdem zróbmy też kopie wszystkich najważniejszych dokumentów (paszport, wiza,ubezpieczenie). Schowajmy je w kilku miejscach. Zostawmy je także bliskim, w przypadku kłopotów mogą nam je dosłać. Przy sobie powinniśmy mieć namiary na ambasady i konsulaty naszego kraju - numery telefonów i adresy. To miejsca, gdzie zawsze możemy zgłosić się po pomoc. Wykupmy ubezpiecznie turystyczne. W zależności od opcji będziemy mieli zagwarantowany w razie choroby transport do Polski. Ubezpieczenia uwzględniają także czarne scenariusze. Starajmy się  być w kontkacie z rodziną lub przyjaciółmi. Nawet jeśli chcieliśmy uciec od wszystkich. Wystarczy wysłany od czasu do czasu mail lub sms. Ważne, by ktoś wiedział, gdzie się aktualnie znajdujemy.

W czasie samotnej podróży jesteśmy zdani na siebie. Zaopatrzmy się w przewodniki, nie jedźmy także, nie znając języka. Dobra komunikacja, szczególnie na początku podróży, to podstawa.  Wybierając się w samotną podróż nie jesteśmy skazani na zupełne odosobnienie. W takie podróże każdego dnia rusza bardzo wiele osób. Jest szansa, że spotkamy je na swojej drodze. Znalezienie towarzystwa może być łatwiejsze niż nam się zdaje, ważne by z tego skorzystać. Pamiętajmy jednak, by od razu nie zostawić im całego swojego bagażu i nie pożyczać pieniędzy. Z drugiej strony brak towarzystwa może być naszym atutem. Ludzie, którzy podróżują w pojedynkę są częściej zaczepiani przez miejscowych. Mamy więc niepowtarzalną okazję na zawarcie ciekawych znajomości.

Czym się kierujecie wybierając samotne wyjazdy? Chcecie odpocząć czy nawiązać nowe znajomości?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz