Jak chronić się przed zimnem w czasie podróży backpackerskiej?

Podróże    
ocena

Zimna możesz nie uniknąć nawet wtedy, gdy podróżujesz po krajach słynących z ciepłego klimatu. Wystarczy wiatr w czasie wędrówki, wyjście w góry lub nocleg w plenerze. Jest jednak kilka sprawdzonych sposobów, które uchronią Cię przed zmarznięciem.

Jak chronić się przed zimnem w czasie podróży backpackerskiej?

fot. Michał Osienkiewicz

Jeżeli podróżujesz w zimie lub z innego powodu jesteś narażony na długotrwałe niskie temperatury, pamiętaj przede wszystkim o odpowiednim stroju: czapce, która nie pozwoli, by przez głowę uciekało ciepło, osłoniętej szyi i ramionach, rękawiczkach, ciepłych skarpetach i butach.

Sprawdzone ubranie „na cebulkę” nie tylko zabezpieczy Cię przed zimnem, ale również pozwoli na szybkie zmiany stroju, kiedy będzie to potrzebne. Pierwsza (podstawowa) warstwa ubrania pomoże Twojemu organizmowi w gospodarce wilgocią, druga (izolacyjna) zatrzyma ciepło, a trzecia (zewnętrzna) ochroni Cię przed wiatrem, deszczem i śniegiem.

Jeżeli obawiasz się, że Twoje ubranie może być za ciężkie i zajmować za dużo miejsca, pomyśl o zakupie profesjonalnej kurtki turystycznej. W większości przypadków taki zakup wiąże się z niemałym wydatkiem, ale znacznie ułatwia podróżowanie. Kurtka powinna być lekka, wyposażona w wodoszczelna membranę, która przepuszcza parę wodną. Dobrze, jeżeli kurtka ma kaptur, a szwy przy zamkach są laminowane.

W podróży backpackerskiej nie zawsze możesz pozwolić sobie na nocleg w ciepłym miejscu. Na działanie niskich temperatur narażony jesteś zwłaszcza wtedy, gdy nocujesz w namiocie lub pod gołym niebem. Pamiętaj, że najmniejsze i najlżejsze (ważące kilkaset gramów) śpiwory to produkty letnie, które nie zabezpieczą Cię przed naprawdę niskimi temperaturami. Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie zmarzniesz, wybierz śpiwór, którego producent deklaruje komfort termiczny użytkownika nawet przy lekkim mrozie. Nie sugeruj się parametrem „temperatury ekstremalnej” – nocleg w takich warunkach nie gwarantuje Ci ani komfortu, ani zdrowia.

Pamiętaj, że temperatura przy gruncie bywa sporo niższa od tej, którą odczuwasz w czasie wędrówki. Niezbędna będzie izolacja od zimnego i wilgotnego podłoża. Dobrze sprawdzi się lekka i niedroga karimata, która może jednak zajmować sporo miejsca. Znacznie mniejsza izomata nie sprawdzi się w skrajnych warunkach i łatwo może ulec zniszczeniu. Jest jednak zbudowana z warstw folii aluminiowej, która dobrze odbija zimno gruntu i oddaje ciepło ciała.

Dla oszczędnych świetnym zakupem będzie też złoto-srebrna folia NRC (koc ratunkowy), która chroni przed utratą ciepła. Stosunkowo niedrogi jest również, stosowany w wojskowości, ogrzewacz chemiczny wyzwalający ciepło. Nie zapominaj również o najprostszych metodach ogrzewania – jeżeli jest Ci zimno, możesz rozpalić ognisko i wypić gorący płyn.

Czy jeździcie w podróże backpackerskie? Jakie miejsca już odwiedziliście? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz