Jak nie dać się oszukać na wakacjach?

Podróże    
ocena

Urlop to okres, kiedy pozwalamy sobie na większe niż zazwyczaj szaleństwa i wydatki. Często jednak, poddani urokowi danego miejsca i nastrojowi chwili, tracimy trzeźwy osąd sytuacji, w wyniku czego padamy ofiarą oszustów. Pułapki i niebezpieczeństwa czekają na turystów niemalże na każdym rogu. O tym, że możemy paść ofiarą kieszonkowców lub nieuczciwych sprzedawców zdaje sobie sprawę większość z nas, jednak nie każdy ma świadomość, że z nieuczciwymi praktykami spotkać się możemy zanim jeszcze wyruszymy na urlop, a mianowicie w nierzetelnym biurze podróży.

Jak nie dać się oszukać na wakacjach?

photoxpress.com

Bez względu na to, jak atrakcyjna wyda nam się oferta wycieczki z danym touroperatorem, zanim zdecydujemy się wpłacić zaliczkę musimy poznać szczegółowe warunki umowy. Zwróćmy przede wszystkim uwagę na zapisy dotyczące ceny (w tym jej ewentualnych zmian), warunków rezygnacji, reklamacji i ubezpieczenia. Zwróćmy też uwagę, czy informacje zawarte w umowie zgadzają się tymi przedstawionymi w folderach reklamowych. Nie decydujemy się na współpracę z biurem, o którym nie możemy znaleźć żadnych opinii lub takim, o którym turyści wypowiadają się z reguły mało pochlebnie. Urlop ma być czasem wypoczynku i relaksu, a tylko sprawdzony, rzetelny i zrzeszony w branżowych organizacjach (np. Polskiej Izbie Turystyki) przedsiębiorca jest w stanie nam to zapewnić.

Bez względu na to, czy podróżujemy z biurem, czy też na własną rękę, konieczne jest zachowanie ostrożności na miejscu. Charakterystyczny strój, przewodnik w ręku i aparat przewieszony przez szyję to komunikat dla oszustów mówiący „Jestem łatwym łupem”. Oczywiście, nie oznacza to, że powinniśmy „maskować” nasz status turysty, jednak zachowanie szczególnej ostrożności jest jak najbardziej wskazane.

Nasza wzmożona czujność powinna uruchomić się już w podróży. Przede wszystkim, pilnujmy przez cały czas naszego bagażu i pod żadnym pozorem nie przyjmujmy od obcej osoby żadnych pakunków do przewiezienia czy odprawy. W pociągu czy samolocie nie warto też zawierać przypadkowych znajomości, zwłaszcza, jeżeli podróżujemy sami, a dana osoba proponuje nam podzielenie się kosztami taksówki czy noclegu na miejscu. Chociaż może to być po prostu sympatyczny podróżnik, który chce nas lepiej poznać, lepiej jest dmuchać na zimne.

Gdy przebywamy w hotelu czy pensjonacie, najlepiej jest trzymać wszystkie kosztowności i dokumenty w bezpiecznym miejscu jak np. sejf. Kradzieże zdarzają się nawet ze strony hotelowych pracowników, więc nie kuśmy pokojówek drogą biżuterią czy portfelem pozostawionym na wierzchu. Nigdy nie trzymajmy też przy sobie wszystkich pieniędzy i kart bankomatowych. Zwiedzający miasto turyści są najłatwiejszym łupem dla złodziei. Zamieszanie i tłum w pobliżu głównych atrakcjach turystycznych a także nasza odwrócona uwaga to sytuacja sprzyjająca wszelkim oszustom.

Pamiętajmy, że perspektywa zostania okradzionym nie jest jedynym niebezpieczeństwem, na jakie jesteśmy narażeni w czasie urlopu. Oszuści zdarzają się też w restauracjach, taksówkach i sklepach. Dlatego zawsze sprawdzajmy resztę, którą otrzymujemy, a jeszcze przed wyjazdem dokładnie przyjrzyjmy się lokalnej walucie, aby nie przyjąć fałszywych pieniędzy. Przed zdecydowaniem się na kurs taksówką, zawsze pytajmy o orientacyjną cenę i czas przejazdu. Uważajmy też na targowiskach – tu narażeni jesteśmy nie tylko na kieszonkowców, lecz także nieuczciwych sprzedawców, którzy mogą zaproponować nam wiele wyższą cenę niż lokalnym mieszkańcom, lub próbować sprzedać fałszywy towar (np. falsyfikaty szmaragdów w Kolumbii czy podrobione torebki znanych projektantów na weneckich ulicach).

UWAGA!

Na koniec pamiętajmy, żeby w każdej sytuacji zachować zdrowy rozsadek, a w razie jakichkolwiek poważniejszych problemów (jak trafienie do aresztu czy utrata wszystkich pieniędzy i dokumentów), możemy liczyć na wsparcie każdego konsulatu kraju członkowskiego UE.

Zdażyło Wam się kiedyś zostać oszukanym na wakacjach? Gdzie i w jakiej sytuacji? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz