Jak podróżować autostopem?

Podróże    
ocena

Podróż autostopem to wielka przygoda. Niepowtarzalna okazja do poznania niezwykłych ludzi i miejsc. Autostop uczy cierpliwości i czerpania przyjemności nawet z przejechanych 5 kilometrów. Autostop to także ratunek dla wielu kierowców, którzy zabierając autostopowiczów mają zapewnione towarzystwo na wiele godzin. Pojawiają się pewne obawy związane z takim sposobem podróżowania, nie wolno ich bagatelizować, ale nie powinniśmy także z ich powodu rezygnować z autostopu.

Jak podróżować autostopem?

sxc.hu

Autostop to dla wielu osób jedyna metoda poznawania świata. Potrafią w ten sposób pokonać tysiące kilometrów. Rekordziści dojeżdżają na miejsce dużo szybciej niż reguralnie kursujące na tych trasach autokary biur podróży. By zacząć podróżować autostopem, trzeba się przełamać i pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Autostop nie jest jak szybka i punktualna kolej. Na samochód, który się zatrzyma, trzeba często czekać długo. Przy sobie powinniśmy mieć zawsze coś, co osłoni nas od deszczu i słońca. Ważne jest miejsce, w którym łapiemy stopa. Na okazje czekamy na trasach wylotowych z miasta. Stajemy w miejscach widocznych i wygodnych dla kierowcy. Ważne, żeby samochód miał gdzie zjechać i jak się zatrzymać. Mogą to być np. zatoczki autobusowe. Nie stajemy przy znakach zakazujących zatrzymywania się, mamy wówczas małe szasę na zatrzymanie czegokolwiek. Pamiętajmy też, że łapanie autostopa na autostradach jest karalne.

AutostopFot. photoxpress.com

Jest też kilka sposobów łapania stopa. Można wykorzystać metodę tradycyjną, po prostu wyciągamy ręke i machamy. Sprawdza się także kartka papieru (dość duża, musi być widoczna), na której napiszemy nazwę miejscowosci, do której się wybieramy. Na parkingach i stacjach benzynowych możemy podejść do kierowcy i zapytać, czy nas nie podwiezie. Bez względu na to w jaki sposób łapiemy autostopa pamiętajmy, by wyglądać w miarę przyzwoicie. Nikt nie będzie chciał zabrać do samochodu człowieka oblepionego błotem. Ubranie i bagaż powinno być w dobrym stanie. Nie próbujmy także przechytrzyć kierowców. Znajomi ukryci za krzakami i tak nie pojadą, a kłopot z zabraniem będziemy mieli także sami. Im więcej osób, tym trudniej złapać autostopa. Większe grupy powinny dzielić się na mniejsze zespoły i umawiać się w konkretnym miejscu. Optymalna liczba osób podróżujących wspólnie to dwie osoby, najlepiej para. Dziewczyny nie powinny łapać stopa same. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a samotne panie czekające na okazję są narażone na wiele niebezpieczeństw. To chyba jedna z nielicznych wad autostopu, wciąż bywa on zagrożeniem dla podróżujących. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Powinniśmy uważać na złodziei. Pieniądze i dokumenty trzymajmy zawsze przy sobie. Za wszelką cenę unikajmy włożenia naszego bagażu do bagażnika. Samochód może odjechać razem z nim. Na wszelki wypadek nie wsiadajmy także do aut, którymi podróżuje dwóch mężczyzn.

Rozwój autostopu wspiera Internet. Powstają kolejne strony dla autostopowiczów, na których można umawiać sie na wspólne wyjazdy. Znajdziemy na nich oferty od kierowców i autostopowiczów. Są tam podane daty wyjazdu i miejsca docelowe, może to być Kraków, Barcelona  albo Dublin. Fani podróżowania stopem organizują także Ogólnopolskie Zloty Autostopowiczów, na których można poznać osoby, które jeżdżą po świecie wyłącznie w ten sposób.

Podróżowaliście kiedyś na stopa? Jakie są Wasze doświadczenia z tym związane?

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz