Jak podróżować autostopem po Bałkanach?

Podróże    
ocena

Ustabilizowanie sytuacji w „kotle bałkańskim” powoduje, że przybywa autostopowiczów, którzy chcą odkryć nieznany półwysep. Bałkany to również doskonały przystanek w drodze na Bliski Wschód i do całej południowej Azji. Przed wyruszeniem w trasę warto zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi niektórych krajów, ponieważ podróż autostopem w tym regionie nie zawsze będzie łatwa.

Jak podróżować autostopem po Bałkanach?

fot. Michał Osienkiewicz

Autostop w Chorwacji

W „kraju tysiąca wysp” nie możesz zrażać się pierwszymi niepowodzeniami. Musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ kilkudziesięciominutowe oczekiwanie na zatrzymanie się samochodu nie należy do rzadkości. Jednocześnie, przy odrobinie sprytu w łatwy sposób możesz usprawnić swoje poszukiwania. Podejdź w pobliże bramek wjazdowych przed autostradą i porozmawiaj z kierowcami. Nie obawiaj się też zapytać o pomoc tych, którzy tankują swoje pojazdy na stacjach benzynowych. Jeżeli łapiesz autostop w tradycyjny sposób, nie zapomnij o kartonie z wypisaną nazwą docelowej miejscowości, ponieważ drogi często rozwidlają się niespodziewanym dla Ciebie miejscu (warto mieć dokładną mapę). Wykorzystaj fakt, że większość Chorwatów darzy Polaków sympatią.

Autostop w Bułgarii

Słoneczne wybrzeże i niższe niż w Polsce ceny zachęcają do odwiedzenia Bułgarii. Ponieważ mieszkańcy są w większości życzliwie nastawieni do podróżników, możesz liczyć na pomoc. Ewentualne problemy, na które możesz się natknąć, to zły stan dróg i ich kiepskie oznakowanie. Szybka jazda po wyboistym asfalcie może wydać Ci się niebezpieczna, ale Bułgarzy radzą sobie bardzo dobrze. Jeszcze przed wyjazdem postaraj się nauczyć odczytywać cyrylicę, ponieważ tylko nią zapisane są nazwy miejscowości we wschodniej Bułgarii.

Autostop w Bośni i Hercegowinie

Bośnia i Hercegowina to kraj pięknych krajobrazów i przyjaznych ludzi. Jeżeli podróżowałeś wcześniej po innych państwach bałkańskich, zauważysz, że tutaj jest to wyjątkowo łatwe. W większości przypadków kierowcy nie tylko zatrzymają się, by Cię podwieźć, ale też zadbają, by Twoje wrażenia były jak najlepsze (możesz spodziewać się zaproszenia na posiłek). Przed wejściem do samochodu warto upewnić się, że kierowca nie jest taksówkarzem – nieoznakowane „taryfy” nie należą tu do rzadkości. Uważaj też, by nie urazić narodowej dumy życzliwych dla Ciebie Bośniaków

Autostop w Serbii

W Serbii złapanie autostopu jest nieznacznie trudniejsze niż u zachodnich sąsiadów. Unikaj podróżowania w nocy, kiedy wiele miejsc jest nieoświetlonych. Pamiętaj, że Twoja podróż może się wydłużyć z powodu złego stanu niektórych dróg. Na swojej trasie nie pomiń „Serbskich Aten” czyli miasta Nowy Sad.

Jakie są największe plusy i minusy podróżowania autostopem? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz