Jak podróżować autostopem po Europie Południowej?

Podróże    
ocena

Doskonała kuchnia, słoneczna pogoda, niepowtarzalne zabytki. Włochy, Hiszpania i Portugalia przyciągają co roku rzesze turystów. Niestety, w krajach Europy Południowej podróżowanie autostopem nie należy do najprostszych. Spróbujemy je trochę ułatwić.

Jak podróżować autostopem po Europie Południowej?

fot. Michał Osienkiewicz

Autostop we Włoszech

Kraj mało przyjazny autostopowiczom. Może się zdarzyć, że przy drodze spędzisz długie godziny, obserwując niezainteresowanych tobą kierowców. Przy wielu drogach znajdują się jedynie wąskie pobocza, które nie gwarantują Ci bezpieczeństwa i nie zachęcają kierowców do zatrzymania auta. Użyj kartonu z wypisaną nazwą miasta docelowego albo z nazwą pobliskiej miejscowości, która znajduje się na Twojej trasie (w samochodzie dopytaj kierowcę, czy nie jedzie aby jeszcze kawałek dalej). O pomoc warto poprosić osoby, które tankują samochody na stacjach benzynowych. Jest nieco łatwiej, jeżeli podróżujesz w damsko-męskiej parze. Doświadczeni w przemierzaniu Włoch autostopem powtarzają, że najłatwiej jest w rejonie Dolomitów oraz na Sardynii.

Autostop w Hiszpanii

Hiszpania jest bardzo częstym celem backpackerskich podróży, ale niestety nie należy do krajów, w których łapanie autostopu jest łatwe. Musisz przygotować się nawet na kilkugodzinne oczekiwanie na kierowcę, który nie zignoruje Twojego uniesionego w górę kciuka. Nieco lepsza niż na południowym wybrzeżu jest sytuacja w północnej części Półwyspu Iberyjskiego. Zapytaj o pomoc kierowców tankujących samochody na stacji benzynowej. Musisz zachowywać się tak, by wzbudzać zaufanie (ważny może okazać się schludny ubiór). Podstawy hiszpańskiego będą bardzo przydatne.

Autostop w Portugalii

Kultura autostopu nie jest Portugalii obca. W 2010 roku miał tu miejsce zjazd pasjonatów hitchhiking z całej Europy. Mimo to, daleko temu krajowi do autostopowego raju. Życie toczy się tu powoli i Twoja podróż będzie musiała dopasować się do tego rytmu. Samochody ciężarowe często poruszają się autostradą E80. Jeżeli jesteś zmuszony skorzystać z publicznego transportu, unikaj sieci kolejowej, która nie jest dobrze rozbudowana i nie działa sprawnie. Portugalia jest dobrym miejscem na camping – namiot rozbity na łące nikomu nie będzie przeszkadzał.

Jeżeli chcesz zapoznać się z informacjami na temat podróżowania autostopem w krajach bałkańskich, wyszukaj porady „Autostop na Bałkanach”.

Czy często podróżujecie autostopem? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz