Jak podróżować autostopem po Krajach bałtyckich?

Podróże    
ocena

Kraje bałtyckie cieszą się dobrą reputacją wśród autostopowiczów. Nie zajmują też dużej powierzchni i dlatego w zaledwie kilka dni można zobaczyć je wszystkie. O czym warto wiedzieć, planując autostopową wyprawę na Litwę, Łotwę i do Estonii?

Jak podróżować autostopem po Krajach bałtyckich?

photoxpress.com

Autostop na Litwie

Łapanie autostopu jest tutaj popularne i nie nastręcza problemów. Nie używaj kartonów z wypisaną nazwą docelowej miejscowości, gdyż mogą one zdziwić i zniechęcić kierowców, którzy są przyzwyczajeni do podwożenia innych na terenie swojego regionu. Na Litwie możesz pozwolić sobie na łapanie autostopu na drogach ekspresowych (miejscowi sami to robią), zwłaszcza jeżeli do najbliższego miasta nie jest daleko. Kierowcy bardzo rzadko oczekują zapłaty za przejazd. Bądź ostrożny w opowiadaniu o Polsce, gdyż Litwini nie lubią być porównywani do naszych rodaków. Nie zapomnij serdecznie podziękować za pomoc.

Autostop na Łotwie

Na Łotwie z uroków autostopu korzysta na co dzień wielu młodych ludzi, którzy poruszają się w ten sposób po okolicy. „Profesjonalni” autostopowicze również mogą liczyć na to, że będą chętnie zabierani. Problemem może okazać się jedynie Ryga, jej zatłoczone ulice i lokalne drogi wyjazdowe, którymi nie oddalimy się znacznie od miasta. Możesz używać kartonu z wypisaną nazwą miejsca, do którego zmierzasz, ale – o ile nie chcesz np. szybko przedostać się do innego kraju – tradycyjny kciuk też dobrze się sprawdza. Kierowcy nie oczekują zapłaty za przejazd. Z młodszymi mieszkańcami Łotwy porozumiesz się po angielsku, a ze starszymi po rosyjsku.

Autostop w Estonii

Łapanie autostopu jest popularne, bezpieczne i udaje się bez większych problemów. Estonia jest jednak mniej tranzytowym krajem niż Litwa i Łotwa, dlatego trudniej o skorzystanie z pędzącej autostradą ciężarówki. Kierowcy są życzliwi i nie oczekują zapłaty za przejazd. Bardzo często starają się pomóc, udzielając wskazówek dotyczących Twojej dalszej podróży. Niektóre drogi mogą być mało uczęszczane, co powoduje jednak, że kierowcy czują się w obowiązku Ci pomóc. Miej ze sobą coś do jedzenia na wypadek gdybyś, mimo wszystko, utknął w jakimś opustoszałym miejscu. Jeżeli na Tallinie kończysz swoją autostopową podróż po Krajach Bałtyckich, skorzystaj z drogi E67 (Via Baltica), którą szybko możesz przedostać się z powrotem do Łotwy, a przy odrobinie szczęścia – do samej Polski.

Czy lubicie podróżować autostopem? Jakie są plusy i minusy bycia autostopowiczem? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
4.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz