Jak podróżować autostopem po Skandynawii?

Podróże    
ocena

Chociaż mieszkańcy Skandynawii to na ogół życzliwi i pomocni ludzie, łapanie autostopu nie musi wcale być tutaj łatwym przedsięwzięciem. Co więc zrobić, by usprawnić odkrywanie uroków Danii, Szwecji oraz Norwegii?

Jak podróżować autostopem po Skandynawii?

photoxpress.com

Autostop w Danii

Chociaż autostop nie jest w Danii popularną metodą podróżowania, nie powinieneś mieć z nim tutaj większych problemów. Z niemal każdym kierowcą można porozumieć się po angielsku. Znakomicie sprawdza się karton z zapisaną nazwą miejscowości, do której chcesz się udać. Jeżeli zamierzasz skorzystać z promu, rozmawiaj z kierowcami, którzy już wnieśli opłatę za swój samochód – wtedy nie powinni prosić o pokrycie części kosztów. Jeżeli chcesz przedostać się do Szwecji, rozważ trasę na północ do Frederikshavn i prom do Goteborga. Unikaj postoju w Kolding, ponieważ trudno tu o dogodne miejsce, z którego mógłbyś kontynuować podróż.

Autostop w Szwecji

Może nie być najłatwiej. Pamiętaj, że gęstość zaludnienia w Szwecji jest sześciokrotnie niższa niż w Polsce. Trzymaj się głównych tras i nie wysiadaj w miejscach, których położenia na mapie nie jesteś pewny – możesz mieć problemy z odnalezieniem się i kontynuowaniem podróży. Jeżeli znasz język angielski, bez problemu porozumiesz się ze wszystkimi kierowcami. Do najczęściej współpracujących z autostopowiczami należą prowadzący samochody ciężarowe – nie zapomnij im serdecznie podziękować. Nie wolno Ci łapać autostopu na autostradach, ale nie ma przeszkód, byś stanął przy zjazdach, które dopiero do autostrady prowadzą. Jeżeli wybierzesz drogę E4, będziesz w stanie poruszać się szybko, ale niestety niewiele zobaczysz.

Autostop w Norwegii

Norwegia to wyjątkowo drogi kraj. Jazda autostopem, zamiast środkami publicznego transportu, może zredukować koszty podróży. Zapomnij jednak o tym, by przemierzać Norwegię jedynie z drobnymi monetami w kieszeni – nawet proste zaspokojenie głodu będzie Cię trochę kosztowało. Autostop nie jest tu szczególnie popularny. Norwegowie to życzliwi i pomocni ludzie, którzy jednak rzadko zatrzymują swoje samochody widząc uniesione w górę kciuki. Znacznie łatwiej o pomoc zagranicznych turystów (szczególnie Niemców) i imigrantów. Autostopowicze i wszyscy, którzy uprawiają niekonwencjonalną turystykę, mogą się czuć w Norwegii wyjątkowo bezpiecznie.

Jakie są wady i zalety podróżowania autostopem? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz