Jak podróżować autostopem po Wyspach Brytyjskich?

Podróże    
ocena

Jeszcze przed wyruszeniem na Wyspy upewnij się, że rozumiesz ich podział polityczny. Odróżniaj Irlandię Północną od Irlandii. Pamiętaj, że Wielka Brytania to państwo złożone z kilku części składowych, a Anglia jest tylko jedną z nich. Chociaż w Polsce na nazwanie mieszkańców Edynburga „Anglikami” niewielu zwróci uwagę, w stolicy Szkocji postrzegane to będzie jako przejaw ignorancji, a nawet jako obraza.

Na całych Wyspach Brytyjskich obowiązuje ruch lewostronny. Pamiętaj o kierunku jazdy, kiedy planujesz dalszą trasę i poszukujesz na mapie takich obiektów jak zjazdy z autostrady czy stacje benzynowe. Przygotuj się na „wyspiarski” klimat – miej ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i nieprzemakające buty.

Autostop w Anglii

Hitchhiking nie jest popularny w Anglii, a sama jego idea wydaje się niektórym mieszkańcom niezrozumiała. Musisz uzbroić się w cierpliwość i przygotować na długie postoje. Karton z wypisaną wyraźnie nazwą docelowej miejscowości może ułatwić sprawę. Utrudni ją natomiast wysoki poziom urbanizacji, który może zmuszać Cię do korzystania z publicznego transportu.

Autostop w Walii

Autostop nie należy tutaj do najszybszych metod podróżowania, ale nie jest szczególnie trudny. Większość kierowców jest nastawiona bardzo przyjaźnie wobec podróżników. Jeżeli autostopem planujesz przemierzyć całe Wyspy Brytyjskie, pamiętaj, że z Walii łatwo przedostaniesz się promem do Irlandii.

Autostop w Szkocji

Łapanie autostopu jest tu znacznie łatwiejsze niż w Anglii. Na słabo zaludnionych terenach staraj się nie oddalać od głównych tras. Jeżeli pogoda na to pozwala, możesz nocować w namiocie. Na piesze wyprawy wybierz się w góry w północnej części kraju.

Autostop w Irlandii Północnej

Przyjaźnie nastawieni kierowcy będą chcieli nie tylko podwieźć Cię swoim samochodem, ale również opowiedzieć o Irlandii Północnej lub pokazać ciekawe miejsca. Pamiętaj, że walutą jest tutaj funt brytyjski, a nie euro, jak w Irlandii.

Autostop w Irlandii

Podróż po Irlandii potraktuj jako okazję do poznania wielu ludzi i wielu niewielkich miejscowości. Najłatwiej złapać tu autostop poza głównymi trasami. Jeżeli zależy Ci na pokonaniu dużego dystansu lub na odwiedzaniu miast, wybierz drogi krajowe. Przygotuj się jednak na dłuższe poszukiwania pomocnego kierowcy.

Jakie są wady i zalety podróżowania autostopem? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz