Jak podróżować autostopem w Europie Środkowej?

Podróże    
ocena

„Dobry den” – przywitasz się wesoło z kierowcą w Czechach i na Słowacji. Podobieństwa między językiem polskim a językiem południowych sąsiadów będą sporym ułatwieniem podczas podróży autostopem. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na Węgrzech, gdzie przećwiczyć musisz wyrażenie: „Jo napot kivanok”…

Jak podróżować autostopem w Europie Środkowej?

fot. Michał Osienkiewicz

Autostop w Czechach

Czechy to w znacznej mierze tranzytowy kraj, po którym możesz przemieszczać się szybko. Autostop jest tutaj nieco mniej popularny niż w Polsce, ale nie należy do szczególnie trudnych. Próbując zatrzymać kierowcę, wyciągaj kciuk wyraźnie w górę, gdyż palec skierowany w dół może być kojarzony z prostytucją. Pamiętaj, że autostop jest surowo zabroniony na autostradach, a każdego pieszego, który z jakiegoś powodu musi się na takiej drodze znaleźć, obowiązuje założenie odblaskowej kamizelki.

Porozumiewanie się w Czechach nie będzie dla ciebie problemem. Ale – uwaga – także tutaj nietrudno o wpadkę! Jeżeli stwierdzisz, że kogoś „szukasz”, możesz go poważnie obrazić (najlepiej zapomnij o tym słowie i zastąp je czeskim „hledat”). Nie proś także o jazdę na „zachód”, gdyż kierowca może podrzucić cię do najbliższej… toalety.

Autostop na Słowacji

W przeciwieństwie do polskich, słowackie drogi krajowe rzadko są otoczone zabudowaniami. Zamiast tego prowadzą przez pustkowia od miasta do miasta. Często są też zaskakująco słabo uczęszczane, zwłaszcza we wschodniej części kraju i w dni wolne od pracy. Na Słowacji bardzo dobrą metodą na łapanie autostopu jest poproszenie o pomoc osób tankujących swoje samochody na stacji benzynowej. W Internecie dostępny jest słowacki serwis dla autostopowiczów, w którym znajdziesz oferty kierowców z określoną trasą i godziną wyjazdu. Uwaga, w tym przypadku prowadzący samochód może poprosić Cię o zapłatę.

Autostop na Węgrzech

Węgierscy kierowcy to na ogół bardzo przyjaźni i pomocni ludzie. Szczególnie łatwo o autostop na terenach wiejskich. Znacznie trudniej jest w okolicach Budapesztu oraz na trasie prowadzącej ze stolicy na południowy zachód, przebiegającej wzdłuż Balatonu. Problemy językowe czekają tu nie tylko na Polaków, ale na obywateli większości krajów europejskich. Po angielsku najłatwiej porozumiewać się w miastach i z młodymi ludźmi. Warto zabrać ze sobą polsko-węgierskie rozmówki bądź wydrukowaną listę zwrotów, których jako autostopowicz będziesz używał najczęściej.

Jakie są zalety i wady podróżowania autostopem? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz