Jak podróżować autostopem w Europie Wschodniej?

Podróże    
ocena

W Unii Europejskiej granice są otwarte, a odległości między miastami niewielkie. Aby wjechać do Rosji lub Białorusi, potrzebujesz wizy i długiego urlopu. Jeżeli jednak dyplomatyczne trudności masz już za sobą – dowiedz się, jak podróżować autostopem w Europie Wschodniej.

Jak podróżować autostopem w Europie Wschodniej?

photoxpress.com

Autostop na Białorusi

Łapanie autostopu na Białorusi jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Jeżeli podróżujesz z drugą osobą (najlepiej parą: chłopak i dziewczyna) będzie Wam nieco łatwiej niż samotnym i zdecydowanie łatwiej niż grupom trzyosobowym. Pamiętaj, by poruszać się głównymi drogami, ponieważ pozostałe są rzadko uczęszczane. Prowadzący samochody ciężarowe nie zatrzymują się tak chętnie jak w Europie Zachodniej, ale w wielu przypadkach możesz liczyć na ich pomoc. Kierowcy, którzy mówią po rosyjsku lub białorusku, są na ogół życzliwi i jedynie sporadycznie zdarza się, by prosili o pieniądze. Niezależnie od tego, czy to zrobią, nie zapomnij im serdecznie podziękować za udzieloną pomoc. Jeżeli pogoda na to pozwala, na Białorusi możesz nocować pod namiotem.

Autostop na Ukrainie

Raz na wozie, raz pod wozem. Na Ukrainie łapanie autostopu udaje się czasami całkiem nieźle, ale musisz przygotować się także na trudniejsze momenty. Chociaż kierowcy są bardziej wyrozumiali wobec Polaków niż wobec obywateli zachodniej Europy, czasami oczekują za przejazd zapłaty (kwota powinna być niższa niż w transporcie publicznym). Jeżeli zależy Ci na bezpłatnej podróży, poszukuj samochodów dostawczych. Zamiast kierować w górę kciuk, możesz podnieść rękę w stronę drogi i potrząsać otwartą dłonią. Warto użyć kartonu z zapisaną nazwa miejscowości, do której chcesz się udać. Zdecydowanie unikaj bocznych dróg, które są bardzo rzadko uczęszczane – możesz mieć duży problem z wydostaniem się z niepożądanego miejsca!

Autostop w Rosji

W europejskiej części Rosji autostop łapie się łatwo. Wbrew obiegowej opinii nie jest to niebezpieczne, chociaż lepiej, by kobiety nie podróżowały samotnie (zdarzają się seksistowskie uwagi). Mieszkańcy dobrze rozumieją ideę autostopu i są pomocni (szczególnie na wsi). Opuszczając miasto, unikaj nieoznakowanych taksówek, które trudno odróżnić od prywatnych samochodów. Znajomość cyrylicy znacznie ułatwi orientację w terenie. W Rosji możesz oczekiwać prośby o zostawienie drobnej sumy pieniędzy za przejazd.

Czy często podróżujecie autostopem? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz