Jak podróżować autostopem w Europie Zachodniej?

Podróże    
ocena

Dwa najludniejsze kraje Europy Zachodniej – Niemcy i Francja – to jedne z najłatwiejszych miejsc na podróżowanie autostopem. Jak wykorzystać to najlepiej?

Jak podróżować autostopem w Europie Zachodniej?

fot. Michał Osienkiewicz

Autostop w Niemczech

Kierowcy darzą sympatią autostopowiczów, postrzegając ich jako energicznych i pozytywnych ludzi, którzy podróżują w ten sposób, ponieważ chcą przeżyć przygodę. Stereotyp zorganizowanych i lubiących porządek Niemców często się sprawdza. Nie próbuj zatrzymywać ich w miejscach niedozwolonych ani w takich, w których mogliby uszkodzić pobocze lub trawnik. Miej ze sobą karton z zapisaną nazwą miejscowości, do której chcesz się udać. Ze względu na rozwiniętą sieć dróg możesz poruszać się po kraju bardzo szybko. W Internecie roi się od niemieckich serwisów dla autostopowiczów. O ile nie preferujesz pełnej spontaniczności, wykorzystaj je do wyszukania pomocnych kierowców. Jedna z witryn umożliwia nawet sprawdzenie, czy na dogodnej dla Ciebie trasie nie będzie przelatywał akurat… prywatny samolot.

Warto także pomyśleć o niekonwencjonalnej metodzie łapania autostopu w pociągu. W Niemczech istnieje możliwość zakupu biletu, który uprawnia do podróżowania lokalną koleją przez cały weekend wraz z grupą maksymalnie czterech innych osób. Na peronie lub w przedziale zapytaj pasażerów, czy posiadają taki bilet. Jeżeli odpowiedzą twierdząco – zapewne nie będą mieli nic przeciwko, byś do nich dołączył. Większość Niemców, szczególnie młodych, porozumiewa się doskonale w języku angielskim.

Autostop we Francji

W kraju na Loarą na złapanie autostopu rzadko będziesz musiał czekać dłużej niż kilkanaście minut. Warto stanąć przy drodze prowadzącej na autostradę (na samej autostradzie jest to surowo zabronione) – daje to szansę na szybkie i sprawne poruszanie się po kraju. Niewykluczone, że spotkasz polskich kierowców tirów, którzy chętnie wykorzystają możliwość porozmawiania z rodakami w czasie żmudnej pracy. Znacznie trudniej tutaj niż w Niemczech porozumiewać się po angielsku – pomocna może być znajomość podstawowych zwrotów w języku francuskim. Jeżeli jesteś w Paryżu, wiedz, że wydostanie się z jego zatłoczonych ulic autostopem jest niesłychanie trudne. Warto najpierw wykorzystać lokalny transport i dostać się na przedmieścia.

Jeżeli chcesz zapoznać się z informacjami na temat podróżowania autostopem w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech, wyszukaj porady „Autostop w Europie Południowej”.

Jakie są największe plusy i minusy podróżowania autostopem? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz