Jak podróżować autostopem w zimie?

Podróże    
ocena

Zorza polarna nad Norwegią, sylwester w Paryżu, narty na alpejskim stoku – powodów do podróżowania zimą może być całe mnóstwo. Na śmiałków, którzy zdecydują się na autostop, czeka sporo utrudnień. Jak nie pozwolić, by mróz, oblodzone drogi i krótki dzień zniweczyły nasze plany?

Jak podróżować autostopem w zimie?

fot. Michał Osienkiewicz

Większość autostopowiczów, którzy podróżowali już w zimie, zgodnie stwierdza, że w trudnych momentach można liczyć na pomoc innych. Który z jadących komfortowym samochodem kierowców nie zatrzymałby się, widząc stojących na mrozie podróżników? Możliwość łatwego złapania „stopa” nie zwalnia Cię jednak z konieczności przestrzegania podstawowych zasadach.

W zimie szczególnie ważne jest, by umożliwić kierowcom bezpieczne zatrzymanie pojazdu – najlepiej zrobisz stając na płaskim terenie, kilkanaście metrów przed zatoczką. Sympatię siedzącego za kółkiem na pewno zdobędziesz, jeżeli przed wejściem do pojazdu strząśniesz śnieg z butów i ubrania. Jeżeli obawiasz się, że na oblodzonej drodze może dojść do wypadku, rozpocznij temat zimowych utrudnień na drogach i grzecznie poproś prowadzącego o bezpieczną jazdę.

Jednym z najpoważniejszych powodów, który powstrzymuje ludzi przed podróżowaniem autostopem w zimie, są panujące wówczas niskie temperatury. Rzeczywiście, mróz może być bardzo niebezpieczny. Bezwzględnie należy pamiętać o odpowiednim stroju: ciepłej czapce (przez głowę ucieka mnóstwo ciepła!), osłoniętej szyi i ramionach, rękawiczkach, ciepłych skarpetach i butach.

Ubranie „na cebulkę” nie tylko zabezpieczy Cię przed zimnem, ale również pozwoli na szybkie zmiany stroju, kiedy okaże się to potrzebne. Pierwsza (podstawowa) warstwa ubrania pomaga Twojemu organizmowi w gospodarowaniu wilgocią, druga (izolacyjna) zatrzymuje ciepło, a trzecia (zewnętrzna) chroni Cię przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Kiedy trafisz w miejsce noclegu lub do ogrzewanego samochodu, możesz pozbyć się zewnętrznej warstwy. Na świeżym powietrzu, zwłaszcza w otwartej przestrzeni, nie pomijaj żadnego z elementów stroju.

Pamiętaj, by do zimowych warunków dopasować swój plan podróży. Ponieważ w zimie jasno bywa zaledwie przez kilka godzin dziennie, zamiast się wylegiwać, wstań odpowiednio wcześnie i skorzystaj z pomocy osób, które wyjeżdżają do pracy. Zawsze miej przy sobie latarkę, która rano pomoże Ci dotrzeć do odpowiedniego miejsca przy drodze, a popołudniu – do miejsca noclegu.

O tym, gdzie będziesz spędzał kolejne noce, pomyśl jeszcze przed wyruszeniem w trasę. Zastanów się nad niedrogim hostelem lub skorzystaj z pomocy CouchSurferów. Na nocleg w namiocie decyduj się tylko jeżeli jesteś doświadczonym podróżnikiem i dysponujesz odpowiednim wyposażeniem. Pamiętaj, że temperatura przy gruncie jest sporo niższa od tej na wysokości dwóch metrów. By uniknąć zagrożenia dla zdrowia, potrzebować możesz ciepłego puchowego śpiwora i ogrzewacza chemicznego. W aptece lub sklepie sportowym za niewielkie pieniądze możesz zaopatrzyć się w lekką folię NRC (koc ratunkowy), która ochroni cię przed utratą ciepła. Dodatkowo możesz się ogrzać przy rozpalonym ognisku, pijąc gorący napój.

Jakie są największe plusy i minusy podróżowania autostopem? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz