Jak przygotować się do wyprawy w Tatry Słowackie?

Podróże    
ocena

Oto klika informacji dotyczących szlaków i bezpieczeństwa na nich dla tych, którzy chcą podziwiać słowackie Tatry.

Jak przygotować się do wyprawy w Tatry Słowackie?

sxc.hu

Tatry Słowackie budzą zachwyt polskich turystów. Zachwycają przede wszystkim dzikością i pięknymi panoramami. Jednak wyjeżdżając w słowackie góry należy pamiętać o zadbaniu o swoje bezpieczeństwo. Przed wyjazdem z Polski należy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie. Należy dowiedzieć się, czy obejmuje ono akcję poszukiwawczą i ratunkową. Polisę należy zabrać ze sobą.

1. Zawsze wybieraj trasę, która jest adekwatna do twoich zdolności i możliwości. Następnie dokładnie zapoznaj się z jej przebiegiem. Zanim wyruszysz na szlak, zapytaj pracownika stanicy Tatrzańskiej Służby Ratowniczej (Tatranská horská služba) o aktualny stan szlaków.

2. Każdy szlak wymaga od ciebie innego, ale odpowiedzialnego przygotowania się do wyprawy. Uzależnij je od pory roku, trudności planowanej trasy oraz całkowitej długości szlaku.

3. Nie zapomnij zabrać ze sobą środków opatrunkowych oraz lekarstw, które mogą się przydać podczas marszu tobie lub innym.

4. Nie zapomnij zostawić informacji o planowanej trasie, na którą wyruszasz osobie, u której masz wykupione noclegi. W schronisku lub w hotelu zapisz tę informację w książce wyjść. Pod żadnym pozorem nie zmieniaj ani trasy ani godziny powrotu.

5. W drogę najlepiej wybrać się wcześnie rano. Nigdy nie wędruj samotnie. Przed wyjściem w góry przygotuj mocne buty, sweter i płaszcz przeciwdeszczowy. Jeśli w trakcie wyprawy zauważasz, że załamuje się pogoda, to postaraj się zawrócić wcześniej.

6. Trzymaj się znakowanych szlaków podczas wyprawy. Nie wchodź w nowy, nieznany ci teren, szczególnie w drodze powrotnej. Nie skracaj sobie drogi i nie rzucaj kamieniami.

UWAGA!

Szczyty, do których nie ma wytyczonych tras są możliwe do zdobycia. Tyle, że na taką wyprawę musisz wyruszyć z licencjonowanym przewodnikiem. Jego obowiązkiem jest zapewnienie ci odpowiedniego sprzętu. Najczęściej licencjonowany przewodnik zabiera maksymalnie 4 osoby. Do szczytów, których zdobycie wymaga takiego górskiego „opiekuna” należą, m. in. Gerlach, Lodowy Szczyt czy Durny Szczyt.

Często chodzicie w Tatry? Czy macie swój ulubiony szczyt lub trasę? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz