Jak rezerwować wczasy?

Podróże    
ocena

Zaplanowanie wakacyjnego wyjazdu jest obecnie dziecinnie proste. W niczym nie przypomina przygotowań sprzed lat, kiedy to musieliśmy martwić się o zorganizowanie na własną rękę transportu, noclegu, wyżywienia etc. Dziś wystarczy tylko skontaktować się z biurem podróży i wybrać jedną spośród wielu ofert przygotowanych z myślą o najróżniejszych wymaganiach klientów.

Jak rezerwować wczasy?

Rezerwując wczasy w gotowym pakiecie, mamy gwarancję bezpieczniej podróży oraz zapewniony szereg usług składających się na cenę końcową, takich jak np. transport z lotniska do hotelu czy opiekę pilota rezydującego w miejscu naszego pobytu. Jednakże, decydując się na zakup oferty touroperatora należy pamiętać o paru bardzo ważnych kwestiach.

Przede wszystkim, przed dokonaniem rezerwacji upewnijmy się, z jakim organizatorem podpisujemy umowę. Zgodnie z art. 4.1. ustawy o usługach turystycznych z dnia 29 sierpnia 1997 r., działalność organizatora turystyki jest działalnością regulowaną i wymaga odpowiedniego wpisu do rejestru. Więcej informacji na ten temat można znaleźć wpisując w wyszukiwarkę internetową: „centralna ewidencja  organizatorów turystyki i pośredników turystycznych”. Po upewnieniu się, że przedstawiona nam oferta pochodzi z biura posiadającego uprawnienia do organizowania wyjazdów turystycznych, warto również zapoznać się z opinią, jaką dany touroperator posiada na rynku.

rezerwacja wycieczkiphotoxpress.com

Tu przydatny może okazać się Internet. Na różnych forach znajdziemy mnóstwo opinii klientów, którzy mieli już okazję korzystać z ofert wczasów interesującej nas firmy. To da nam możliwość zorientowania się w jakości oferowanych usług. Warto także zasięgnąć porady agenta turystycznego (pośredniczącego w sprzedaży wycieczek wielu różnych organizatorów, dzięki czemu jest na bieżąco w sytuacji na rynku turystycznym).

Kiedy już zdecydujemy się na ofertę konkretnego biura, sprawdźmy dokładnie wszystkie szczegóły naszego wyjazdu. Warto zwrócić uwagę na takie informacje jak np. opis hotelu. Zdarza się, że bardzo tanie propozycje wyjazdów dotyczą ośrodków znajdujących się daleko od plaży, do której co prawda gości hotelowych zazwyczaj dowozi bezpłatny bus, aczkolwiek dla niektórych klientów może być to dużą niedogodnością. Poza tym istotną sprawą jest kategoria hotelu. W wielu krajach, szczególnie pozaeuropejskich, standard obiektów hotelowych znacznie odbiega od norm przyjętych na starym kontynencie. I tak,  podróżując np. do krajów arabskich lepiej wybierać ośrodki o większej ilości gwiazdek, natomiast udając się na północne wybrzeże Morza Śródziemnego, możemy spodziewać się kategoryzacji zbliżonej do polskiej. Nie istnieje jeden międzynarodowy i jednolity system oceny obiektów noclegowych, zatem jadąc za granicę należy rozważnie wybierać hotele, w których planujemy się zatrzymać. Pomocne mogą się tu po raz kolejny okazać opinie internautów.

Kolejną ważną kwestią przy składaniu rezerwacji jest określenie dokładnego terminu wyjazdu i powrotu. W przypadku wycieczek samolotowych zdarza się, że godziny przelotów nie pokrywają się z godzinami zakończenia doby hotelowej w hotelu. Niektóre biura oferują w takich sytuacjach bezpłatną opcję „late check out”, dzięki czemu klienci mogą pozostać w pokojach do czasu wyjazdu bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Przy tanich ofertach zdarza się również, że podana w ofercie ilość dni nie oznacza ilości nocy spędzonych w hotelu, dlatego też upewnijmy się za ile noclegów faktycznie zapłacimy.

wycieczka zagraniczna zagrożeniaphotoxpress.com

Nie bez znaczenia jest także wybrana przez nas forma wyżywienia. Jeśli decydujemy się na opcję śniadania z obiadokolacjami, sprawdźmy czy te ostatnie będą serwowane do stolika, czy być może podane w postaci szwedzkiego bufetu (należy się liczyć z tym, iż w większości przypadków napoje są dodatkowo płatne!). W przypadku all inclusive napoje, co prawda, są wliczone w cenę, jednakże zwykle nie dotyczą alkoholi innych poza lokalnymi, a także świeżo wyciskanych soków czy np. kawy po turecku. 

o czym pamiętać przy rezerwacji wycieczkiphotoxpress.com

Ważne, aby przed podjęciem decyzji o udaniu się do jednego z krajów nie należących do Unii Europejskiej, w pierwszej kolejności sprawdzić aktualność naszego paszportu (możemy nie zdążyć przed wyjazdem z załatwieniem nowego dokumentu w urzędzie)!

Jeśli wszystkie szczegóły zostaną omówione w biurze podróży i uda nam się znaleźć ofertę odpowiadającą naszym wymaganiom, pozostaje nam jedynie zapoznanie z warunkami uczestnictwa i podpisanie umowy. Zapoznając się z dokumentami, sprawdźmy, w jakim czasie i na jakich warunkach możemy się wycofać z imprezy. Dobrym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji. To da nam gwarancję wycofania się z wyjazdu bez ponoszenia większych strat finansowych. Jeśli planujemy uprawiać sporty ekstremalne lub chorujemy na jedną z chorób przewlekłych, zaznaczmy to przy rezerwacji. Praktycznie wszystkie biura proponują klientom wykup dodatkowych ubezpieczeń.

Woliacie wczasy zorganizowane czy wyjazdy na własną rękę? Jak najczęściej spędzacie wakacje?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz