Jak spakować plecak w podróż?

Podróże    
ocena

Kiedy wyruszasz z plecakiem w świat, cały swój dobytek niesiesz na plecach. Im dłużej idziesz, tym plecak staje się cięższy, dlatego już na początku powinien on być jak najlżejszy. Nie ma znaczenia, czy jedziemy na tydzień, czy na miesiąc i tak nie jesteśmy w stanie zapakować wystarczającej liczby koszulek, bielizny na zmianę, swetrów różnej grubości i butów na różną pogodę. Podstawowa zasada pakowania plecaka to – im mniej, tym lepiej.

Jak spakować plecak w podróż?

photoxpress.com

W plecaku musi być wszystko, co najpotrzebniejsze, ale nie wszystko co zapakujemy jest nam potrzebne. Pakowanie zacznijmy od ułożenia wszystkich rzeczy na podłodze. Odłóżmy na bok połowę, to co zostanie pakujemy i to musi nam wystarczyć. Do plecaka powinny trafić dwie pary butów: sandały i zakryte buty, najlepiej lekkie trekkingowe. Przydadzą się też klapki (niezbędne pod prysznicem w miejscu noclegu). Wrzucamy krótkie spodenki i długie spodnie. Wystarczy 3 pary skarpet i tyle samo majtek. Dwie koszulki plus koszula z długim rękawem. Nie może zabraknąć ciepłej polarowej bluzy i kurtki przeciwdeszczowej. Do plecaka pakujemy także coś na głowę, czapkę albo chustkę. Przyda się też strój kąpielowy lub kąpielówki. To ekwipunek na wyprawę w czasie kiedy temperatury za oknem są zdecydowanie na plusie. Podróż w chłodniejsze miesiące wymaga dorzucenia kilku par ciepłych skarpet, długich spodni, bielizny termicznej, rękawiczek, szalika i cieplejszego polara wraz z nieprzemakalną górą.

W czasie wędrówki z plecakiem będzie nam potrzebne dużo więcej innych rzeczy, nie tylko ubrania. W plecaku musi znaleźć się miejsce na latarkę, kilka worków na śmieci (dobrym rozwiązaniem jest zapakowanie w worki ubrań), papier toaletowy, kawałek sznurka, scyzoryk, zapalniczkę albo zapałki. Nie zapomnijmy o plastikowych zamykanych na zatrzaski torebkach, w nich schowamy wszystkie zabierane w podróż dokumenty. Pakujemy także kosmetyczkę i apteczkę. Niezbędny jest ręcznik. Zaoszczędzimy bardzo dużo miejsca, jeśli ręcznik wykonany będzie z wiskozy lub mikrofibry. Zajmuje mało miejsca i bardzo szybko schnie. Kolejna rzecz, bez której ciężko będzie nam podróżować, to śpiwór. Nasz bagaż zwiększy się jeśli wędrujemy w terenie i śpimy w namiotach.Trzeba wówczas liczyć się jeszcze z doczepieniem do plecaka karimaty albo materaca.

Kolejna grupa rzeczy do zapakowania to apart fotograficzny i zapasowe akumulatory. W plecaku musi znaleźć się też miejsce na mapę i przewodnik. Jeśli wędrujemy sami rozważmy zabranie ze sobą książki i mp3. Zapakowanie telefonu wiąże się z zabraniem ładowarki. Problemu nie ma jeśli podróżujemy w grupie, wtedy jest część wspólna bagażu, którą można podzielić na wszystkich uczestników wyprawy. Przyda się również kubek i niezbędnik (widelec z łyżką).

To zestaw obowiązkowy. Lista rzeczy do zabrania jest długa, ale jeśli nie będziemy brali ze sobą dużej butelki szamponu i niepraktycznego dużego ręcznika plecak da się podnieść. Pamiętajmy też, że nie wszystko trafia do plecaka. Jedne buty będą zawsze na nogach, to samo dotyczy części ubrań. W pakowaniu plecaka ważna jest praktyka. Po kilku wyjazdach sami zobaczymy co jest nam potrzebne bardziej, a co mniej.

Jakich zasad się trzymacie pakując plecak w podróż? Macie swoje sposoby na efektywne pakowanie?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz