Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem

Podróże    
ocena

Wiele osób decyduje się na wykupienie danej wycieczki pod wpływem emocji – zachęca nas wyjątkowo korzystna cena, ciekawy program zwiedzania czy wysoki standard hotelu. Turyści, którzy myślami są już na odległych plażach i w egzotycznych zakątkach Europy czy świata, zapominają często o sprawdzeniu wybranego biura podróży. To duży błąd, gdyż nierzetelność touroperatora może sprawić, że upragniony urlop zamieni się w pasmo stresu i rozczarowań.

Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem

sxc.hu

„Sprawdzenie biura” to pojęcie dość ogólne, dlatego warto wymienić, krok po kroku, na co w szczególności zwrócić uwagę. Przede wszystkim, należy mieć na uwadze, że każda firma oferująca wycieczki powinna widnieć w specjalnym rejestrze prowadzonym przez marszałka województwa. Na szczęście, możemy sprawdzić jego zasoby bez konieczności wizyty w urzędzie -  znaleźć go bowiem można na stronie turystyka.gov.pl. Rejestracja danego przedsiębiorstwa oznacza posiadanie przez nie obligatoryjnej gwarancji ubezpieczeniowej, jednak nie zaszkodzi upewnić się, czy jest ona aktualna.

Pamiętajmy, że sam wpis do wspomnianej bazy nie gwarantuje jakości usług touroperatora. Tutaj przystąpić należy do dalszego etapu sprawdzania biura, tj. zdobycia informacji o jego przynależności do branżowych organizacji (w szczególności Polskiej Izby Turystyki), ewentualnych wyróżnieniach i nagrodach czy obecności w różnego rodzaju rankingach. Nie mniej przydatne będzie zasięgnięcie opinii o touroperatorze zarówno wśród znajomych, jak i  w Internecie (turystyczne fora aż roją się od tego typu informacji).

Jeżeli sprawdziliśmy już biuro i jego działalność nie budzi naszych zastrzeżeń, czas przyjrzeć się umowie. Najlepiej jeszcze przed rezerwacją poprosić o wzór tego dokumentu. Często warunki uczestnictwa w imprezie zamieszczone są na stronie internetowej danego biura. Umowa powinna wyszczególniać jak najwięcej informacji na temat wycieczki (dokładny opis, czas trwania, standard hotelu, rodzaj wyżywienia, rodzaj transportu, kwota ubezpieczenia itp.) a także termin i zasady zgłaszania reklamacji czy rezygnacji z wyjazdu.

Na koniec przyjrzyjmy się szczegółowo cenie wycieczki. Powinna zawierać ona wszystkie koszty związane z wyjazdem, w przeciwnym razie, biuro musi wyraźnienie zaznaczyć, jakie będą dodatkowe opłaty (np. koszty wstępu do zwiedzanych obiektów, opłaty za napoje do posiłków). Pamiętajmy – jeżeli działalność biura czy przedstawiona przez nie oferta budzi w nas jakiekolwiek wątpliwości, lepiej poszukajmy takiego touroperatora, któremu będziemy mogli bez obaw powierzyć nasz upragniony urlop.

Czy zawsze sprawdzacie biura podróży, z którymi wyjeżdżacie? Czy zdarzyła Wam się kiedyś jakaś nieprzyjemna sytuacja związana z biurem podróży? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz