Jak tanio podróżować pociągiem?

Podróże    
ocena

Wiele osób nie lubi lub nie ma możliwości podróżowania samolotem bądź własnym samochodem. W takim wypadku jednym z najlepszych rozwiązań będzie wybranie się na wyprawę pociągiem. Ten coraz częściej ignorowany środek transportu zasługuje na naszą uwagę, zwłaszcza ze względu na korzystne ceny biletów. Aby jednak móc podróżować tanio, musimy poznać wszelkie możliwości i promocje, jakie oferuje nam zarówno polska, jak i europejska kolej.

Jak tanio podróżować pociągiem?

sxc.hu

Jeżeli zależy nam na atrakcyjnej cenie biletu, zanim udamy się do dworcowej kasy i kupimy bilet do miejsca docelowego, zajrzymy na stronę internetową przewoźnika. Może się bowiem okazać, że bilet kupiony przez Internet będzie znacznie tańszy niż ten dostępny na dworcu. Dotyczy to zarówno Polski, jak i innych europejskich krajów. Wiele osób narzeka na wygórowane ceny biletów Intercity. Okazuje się, że rezerwując przejazd on-line możemy zapłacić nawet trzy razy mniej. Dlatego dokładnie śledźmy wszystkie aktualne oferty i promocje, o których nie dowiemy się może w kasie biletowej, lecz na pewno poznamy ich zasady na stronie internetowej przewoźnika.

Gdy nie zaplanowaliśmy jeszcze konkretnej daty wyjazdu, warto dopasować swoją podróż pod korzystne ceny biletów dostępne konkretnego dnia. Polskie i zagraniczne koleje oferują bowiem różne promocje np. na przejazdy weekendowe. Okazuje się, że przejazd jednego dnia może być nawet dwa razy tańszy niż zaledwie kilka godzin później lub wcześniej, gdy zmieni się data.

Zwróćmy też uwagę, czy nie opłaca się kupić biletu grupowego. Kolej zachęca do podróży proponując np. bilety rodzinne w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Nigdy też nie zapominajmy o przysługujących nam zniżkach – np. dla osób uczących się lub seniorów. Zawsze nośmy przy sobie dokument potwierdzający nasze prawo do skorzystania z upustu, w przeciwnym razie jesteśmy zmuszeni wykupić bilet normalny.

UWAGA!

Jeżeli planujemy podróżować pociągiem po Europie, warto zainteresować się kartami Eurailpass i Eurailpass Flexi. Dzięki nim w aż 18 krajach (Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luxemburg, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Szwajcaria, Węgry i Włochy) skorzystać możemy ze specjalnych cen biletów. Karty wykupić możemy, w zależności od potrzeb, na 15 lub 21 dni a także 1, 2 lub 3 miesiące. Na stronie www.eurail.com zapoznać się można z aktualnym cennikiem wszystkich z tych opcji.

W jaki sposób najczęściej podróżujecie? Który środek transportu jest Waszym zdaniem najwygodniejszy i najbardziej opłacalny? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz