Jak tanio podróżować rowerem?

Podróże    
ocena

Rower to, obok autostopu, najpopularniejsza forma podróżowania dla oszczędnych. Wyprawa jednośladem niewiele kosztuje, umożliwia nam wybór dogodnej trasy i sprzyja naszej kondycji. O czym warto pamiętać planując rowerowy wyjazd?

Jak tanio podróżować rowerem?

fot. Michał Osienkiewicz

W podróż warto wyruszyć na sprawdzonym i zadbanym sprzęcie. Nie chcemy przecież sytuacji, w której niespodziewanie będziemy musieli organizować powrót pociągiem. Jeżeli kupiliśmy właśnie nowy rower, przed wyruszeniem w długą trasę warto zjeździć na nim chociaż naszą okolicę. Przyzwyczaimy się do jego pracy i przygotujemy elementy układu jezdnego na poważniejsze wyzwanie.

Przed podróżą robimy przegląd roweru. Przyjrzeć musimy się przede wszystkim układowi napędowemu: kasecie, korbowodowi i łańcuchowi. Jeżeli to konieczne, wymieniamy części. Inwestujemy również w zastąpienie zużytych opon nowymi. Warto dobrać je odpowiednio do zastosowania – inne opony wybierzemy na nawierzchnie asfaltowe, a inne w góry. Niezbędne w podróży mogą okazać się błotniki.

Rower dokładnie czyścimy, sprawdzamy luz w piastach, szprychy, centrujemy koła, ustawiamy hamulce i smarujemy łańcuch. Ponadto sprawdzamy informacje o obowiązkowym wyposażeniu obowiązującym rowerzystów we wszystkich krajach, które zamierzamy odwiedzić. W Polsce pamiętać musimy o: świetle przednim i dwóch światłach tylnych, sprawnym hamulcu oraz dzwonku lub innym sygnale ostrzegawczym.

Co zabrać ze sobą na długą wyprawę rowerową?

Wśród ubrań nie może zabraknąć kurtki i spodni przeciwdeszczowych, nieprzemakalnych butów i bielizny oddychającej lub koszulek bawełnianych. Jeżeli na trasie może być zimno, nie zapominamy o ciepłej bluzie lub polarze windblock, rękawiczkach i czapce. Na głowę zakładamy również kask. Jeżeli planujemy noclegi pod namiotem, zabieramy potrzebny sprzęt biwakowy: śpiwór, karimatę, latarkę. Nie zapominamy o kosmetykach i apteczce, do której wkładamy środki opatrunkowe (więcej niż w przypadku turystyki pieszej).

Przygotowujemy się również na drobne naprawy roweru – zabieramy części zapasowe i niezbędne narzędzia: dętkę lub łatki i klej, pompkę, łyżki do zdejmowania opon, komplet kluczy, kombinerki, smar do łańcucha.

Musimy zadbać o własne bezpieczeństwo. Jeżeli to możliwe, zamiast ruchliwych dróg staramy się wybrać trasy mniej uczęszczane lub ścieżki rowerowe. Obecnie w Europie jest mnóstwo szlaków przyjaznych rowerzystom, a ich znalezienie ułatwiają serwisy internetowe, które publikują odpowiednie mapy. Zawsze nosimy prawidłowo dobrany kask, a jeżeli chcemy być dobrze widoczni – również odblaskową kamizelkę. Na drodze znamy swoje prawa i obowiązki i przestrzegamy przepisów o ruchu drogowym.

W czasie podróży odpowiednio zabezpieczamy swój sprzęt – przypinamy go do stojaków rowerowych lub innych trwałych elementów. Dobrze również, jeżeli przed wyjazdem zarejestrujemy nasz bicykl w policyjnym katalogu – dzięki temu w przypadku kradzieży łatwiej będzie go zidentyfikować i odzyskać.

Czy macie inne porady dla osób, które chciałyby wybrać się w podróż rowerem? Podajcie je w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz