Jak uniknąć dodatkowych opłat kupując bilety lotnicze?

Podróże    
ocena

Po długich poszukiwaniach znajdujesz niewiarygodnie tani lot. Myśląc już o słonecznej Hiszpanii, wybierasz kolejne opcje w formularzu: „zero sztuk bagażu”, „bez ubezpieczenia podróżnego”, „metoda płatności” i… cena za Twój lot wzrasta dwukrotnie. Podpowiadamy, jak uniknąć dodatkowych opłat pobieranych przez tanie linie.

Jak uniknąć dodatkowych opłat kupując bilety lotnicze?

fot. Michał Osienkiewicz

Ryanair

„Opłata administracyjna” wynosi 25,20 zł i jest pobierana za płatność większością kart kredytowych i debetowych. Jedyną kartą pozwalającą uniknąć tego dodatkowego wydatku, jest karta MasterCard Prepaid Debit. Można ją kupić w kilku polskich bankach, np. w BZ WBK, gdzie kosztuje 20 zł. Nie jest to karta imienna, a jej posiadanie nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami poza początkowymi 20 zł. Jak więc nietrudno obliczyć, koszt zakupu karty wraca się – i to z nawiązką! – już przy jednej rezerwacji lotu.

Karta ważna jest zazwyczaj około półtora roku. Służy jedynie do płatności, a jej posiadanie nie oznacza otwarcia konta w żadnym banku; dlatego nie możemy przelać środków z karty na konto. Pieniądze, które mamy na karcie, możemy wykorzystać w czasie zakupów bądź wybrać je w bankomacie. Zasilić kartę można, przelewając środki z „tradycyjnych” kont internetowych, a sprawdzić jej stan zazwyczaj przez SMS lub Internet. Ponieważ karta nie jest imienna, możemy z jej użyciem dokonać rezerwacji dla dowolnego pasażera.

Wizz Air

„Oplata za rezerwację” wynosi 27 zł w przypadku płatności kartą Maestro lub 36 zł, jeśli użyjemy karty Visa albo MasterCard. Całkowite zwolnienie z tej opłaty zapewnia jedynie karta kredytowa City Wizz, ale jej utrzymanie kosztuje 5 zł w pierwszym roku i 85 zł w kolejnych latach. Jeżeli latamy Wizz Airem przynajmniej raz w roku w dwie osoby, to warto taka kartę zamówić. Możemy to zrobić za pośrednictwem Citibanku. Niestety z racji tego, że jest to karta kredytowa, musimy posiadać minimalne dochody na określonym przez bank poziomie.

Jeżeli ktoś nie chce zamawiać karty kredytowej, to nie może co prawda całkowicie zlikwidować „opłaty za rezerwację”, ale może ją zmniejszyć, opłacając swój bilet nie za pomocą karty, ale poprzez przelew bankowy. Za takie rozwiązanie linia lotnicza pobiera 18 zł prowizji.

easyJet

Za płatność pobierane jest 75 zł w przypadku karty kredytowej i 45 zł w przypadku karty debetowej. Jedynym sposobem na unikniecie tych opłat jest użycie karty Visa Electron. Karta tego typu jest wydawana przy otwarciu konta w mBanku. Otwarcie i prowadzenie konta jest bezpłatne, jeżeli miesięcznie zrealizujemy za pośrednictwem naszej karty płatności za co najmniej 100 zł. W przeciwnym wypadku bank pobiera z naszego konta 2 zł miesięcznie.

Czy znacie inne metody na uniknięcie dodatkowych opłat w liniach lotniczych? Dajcie znać w komentarzu!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz