Jak uniknąć "Zemsty Faraona"?

Podróże    
ocena

Zdarza się, że wakacje w Egipcie zakłócone zostaną przez nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe, których Europejczycy doświadczają z powodu zmiany flory bakteryjnej. Zamiast spędzać czas na poznawaniu nowych miejsc, nurkowaniu i zażywaniu kąpieli słonecznych, wielu turystów męczą bóle brzucha, biegunka a nawet gorączka i wymioty. Niestety, problem ten nie należy do rzadkości - dotyczy on około 20-50% podróżujących do krajów o gorącym klimacie jak np. Egipt. Co więc możemy zrobić, aby uniknąć tzw. Zemsty Faraona?

Jak uniknąć

sxc.hu

Przyczyną Zemsty Faraona zwanej też biegunką podróżnych jest wrażliwość na bakterie jelitowe, które znajdują się w lokalnej wodzie. Dolegliwości te z reguły ustępują samoistnie, jednak nikt przecież nie chce tracić urlopu na doświadczanie nieprzyjemnych skutków tej przypadłości. Zemsty Faraona nie należy bagatelizować, gdyż częste wypróżnianie się, skurcze jelit i wymioty mogą prowadzić do odwodnienia. To, czy doświadczymy biegunki podróżnych, zależy tylko i wyłącznie od naszego układu immunologicznego. Niektórzy zachowują szczególną ostrożność, a mimo to zachorują, inni nie odmawiają sobie żadnych posiłków i napojów, a mimo to nie doświadczają tego przykrego schorzenia.

Oczywiście, warto jest stosować się do ogólnych rad mających na celu uniknięcie Zemsty Faraona, w myśl zasady, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Jeszcze przed wyjazdem warto udać się na wizytę do lekarza, aby ten przepisał nam odpowiednie środki potrzebne w przypadku wystąpienia choroby. Ryzyko biegunki podróżnej zmniejsza profilaktyczne przyjmowanie antybiotyków przed planowaną podrożą. Pamiętajmy jednak, aby podczas ich zażywania nie pić alkoholu.

W przypadku Zemsty Faraona profilaktyka opiera się przede wszystkim na szczególnym dbaniu o higienę oraz wprowadzaniu w życiu prostej zasady dotyczącej jedzenia a mianowicie: „Ugotuj, obierz lub zostaw”. Przed każdym posiłkiem myjmy ręce, a jeżeli nie jest to możliwe – stosujmy nawilżające chusteczki. Wystrzegajmy się picia wody z kranu. Najbezpieczniej będzie wybierać tylko tę sprzedawaną w butelkach. Unikajmy też picia napojów i drinków z lodem, który robiony jest zazwyczaj właśnie z nieprzegotowanej wody, a zamrażanie nie zabija bakterii. Wybierając potrawy w restauracji sięgajmy raczej po te dobrze wysmażone i ugotowane a nie surowe. Owoce należy dokładnie myć, po czym obierać ze skórki. Wystrzegajmy się jedzenia na ulicy – hot dogi, lody, kebaby czy ciastka od przygodnych sprzedawców tylko zwiększają ryzyko Zemsty Faraona.

UWAGA!

Jeśli mimo wszystko zachorujemy, pijmy dużo wody mineralnej i herbaty, aby nie dopuścić do odwodnienia. Aby się dodatkowo nie osłabić, musimy też jeść (np. ryż, gotowane ziemniaki, rosół, krakersy, rosół), jednak wystrzegajmy się potraw smażonych, masła, cytrusów i jajek, które tylko wzmagają biegunkę. Jeżeli zaś chodzi o leki, warto sięgnąć po Nifuroksazyd (dostępny w Polsce na receptę) lub bardziej skuteczny odpowiednik egipski, czyli Antinal. Wiele osób mylnie sądzi, iż alkohol pomoże zapobiec lub powstrzymać biegunkę – co najwyżej doprowadzi on do dodatkowego odwodnienia organizmu.

Zdarzyły Wam się kiedyś sensacje jelitowe podczas zagranicznych podróży? Gdzie to było i jak sobie poradziliście? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz