Jak zabezpieczyć bagaż?

Podróże    
ocena

Strata bagażu w trakcie podróży jest do przeżycia, ale stres z tym związany będziemy pamiętać długo. Walizki i plecaki mogą przepaść w różnych okolicznościach – kradzież, pomyłki na lotniskach, mogą też wypaść z pojazdu, którym się aktualnie przemieszczamy. Są różne sposoby zabezpieczenia bagażu, ale przede wszystkim pamiętajmy, by nie spuszczać go z oka.

Jak zabezpieczyć bagaż?

photoxpress.com

Zabezpieczanie bagażu zaczyna się już na etapie pakowania. Ważne, by przedmioty wewnątrz walizek, toreb i plecaków były zabezpieczone przed popękaniem, rozlaniem i rozdarciami. Wiąże się to z tym, że nasz bagaż to nie tylko ubrania, ale także kosmetyki i przyrządy kosmetyczne jak nożyczki i pilniki. Kosmetyki, które mogą się rozlać, pakujemy na wszelki wypadek w foliowe torebki na zatrzaski. Przyrządy najlepiej wrzucić do plastikowego pudełka. Jeśli podróżujemy z plecakiem, w foliowe worki zapakujmy także ubrania i pozostałe przedmioty, które zamierzamy zabrać.

Za zabezpieczenie bagażu zabieramy się po zakończeniu pakowania. Zabezpieczenia, jakich użyjemy zależą od tego, czy podróżujemy z walizką, czy z plecakiem. Do walizki możemy dokupić małą kłódkę. W zestawie dostajemy zazwyczaj kilka kluczyków. Kłódki pasują także do suwaków w torbach podróżnych. To dodatkowe zabepieczenie do wszystkich walizek nawet tych mających zamknięcie szyfrowe. Do zabezpieczenia walizek przydadzą się także specjalne pasy. Uchronią one naszą walizkę przed niekontrolowanym otworzeniem się, zdarza się to przede wszystkim w lukach bagażowych samolotu. Możemy mieć pewność, że w takiej sytuacji z naszych rzeczy zostanie niewiele. Kłódki i pasy są często sprzedawane w zestawach. Koszt takich zabezpieczeń jest niewielki.

Dodatkowego zabezpieczenia wymaga także nasz plecak, szczególnie kiedy wsiadamy z nim do samolotu. Jeszcze przed odprawą pozwiązujmy ze sobą wszystkie paski plecaka, pozapinajmy klamry. Nienajlepszym pomysłem jest doczepianie części bagażu na zewnątrz plecaka. Może się zdarzyć, że nie pozwoli na to obsługa lotniska. Wiąże się to także z ryzykiem straty rzeczy. Na wszelki wypadek plecak powinniśmy włożyć w pokrowiec, który póżniej będzie chronił go przed przemoczeniem. Pokrowce kupujemy często razem z plecakiem (są ukryte w specjalnej kieszeni na dnie plecaka) albo oddzielnie w sklepach ze sprzętem turystycznym. Pokrowce chronią nasz bagaż nie tylko przed uszkodzeniami w luku bagażowym, ale także przed tymi, do których dochodzi często przy przepakowywaniu bagaży na lotniskach.

Pamiętajmy także, by przed odprawą przykleić do bagażu kartkę z adresem, to ważne w przypadku, kiedy nasz bagaż zostanie zgubiony. Możemy także oznakować walizki i plecaki. Dobrym rozwiązaniem jest przyklejenie kolorowej taśmy lub przywiązanie kolorowej wstążeczki, to pomoże nam przy odbiorze bagażu. Niestety zdarza się (i to bardzo często), że nasz bagaż leci na drugi koniec świata bez nas. Jak tylko zorientujemy się, że został zgubiony, zgłaszamy to obsłudze lotniska. Wspólnie spisuje się protokół zginięcia lub uszkodzenia bagażu (tzw. PIR), jest on podstawą do złożenia reklamacji. Pamiętajmy także by nie wyrzucać kuponu nadania bagażu, biletu i kartę pokładową. Możemy starać się o odszkodwanie.

Straciliście kiedyś bagaż podczas podróży? Zgubiliście go czy Wam skradziono?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz