Jak zachowywać się za granicą?

Podróże    
ocena

Podczas urlopu za granicą mamy nie tylko okazję relaksować się na słonecznych plażach i kąpać w turkusowej wodzie, lecz także stykamy się z nie raz zupełnie odmienną od rodzimej kulturą i zwyczajami. To, co jest normalne w Polsce, nie zawsze musi zostać pozytywnie odebrane za granicą i vice-versa. Zwykły gest czy niezobowiązująca wymiana zdań z obcokrajowcem może doprowadzić do wzajemnego zakłopotania lub nawet konfliktu. Właśnie dlatego, zanim wybierzemy do kraju, którego kultura jest nam nieznana, dowiedzmy się, jakie są w nim zwyczaje, aby uniknąć popełnienia gafy.

Jak zachowywać się za granicą?

photoxpress.com

„Co kraj, to obyczaj” - chociaż powiedzenie to nikomu nie jest raczej obce, to przywołanie konkretnych przykładów różnic kulturowych nie przychodzi nam już tak łatwo. Jeżeli znamy już miejsce, w którym spędzimy kolejne zagraniczne wakacje, warto jest zaznajomić się, chociażby pobieżnie, z jego kulturą. Dotarcie do informacji o panujących tam zwyczajach i savoir vivrze nie jest aż takie trudne, zwłaszcza jeśli skorzystamy z zasobów Internetu. Wymienianie tutaj wszystkich norm obowiązujących w poszczególnych państwach czy regionach jest raczej bezzasadne, gdyż ciężko byłoby czegoś nie pominąć. Dlatego polecamy przejrzenie bazy wiedzy o zwyczajach i etykiecie dostępnej m.in. na anglojęzycznej witrynie http://www.culturecrossing.net.

Żeby jednak nie być gołosłownym, chcielibyśmy przytoczyć tutaj niektóre zasady, normy a nawet uregulowania prawne, które mogą nas zwyczajnie zaskoczyć podczas zagranicznych wojaży. Na pierwszy ogień niech pójdą najbardziej kuriozalne zapisy prawne. Tutaj prym wiedzie USA – w Kalifornii na przykład niedozwolone jest założenie pułapki na myszy bez posiadania uprawnień myśliwskich, podczas gdy w stanie Arkansas psy nie mogą szczekać po godzinie 18:00.

Wiele z nas słyszało pewnie o specyficznych zasadach obowiązujących w Japonii. Warto wspomnieć chociażby o charakterystycznym powitaniu, podczas którego w dobrym guście jest głęboko się skłonić (precyzyjnie rzecz biorąc, skłon w pasie powinien mieć kąt mniej więcej 30%). Witając się z osobą o wyższym statusie, nasz skłon powinien być głębszy. Pamiętajmy też o konieczności zdjęcia butów podczas wizyty w prywatnym domu.

W Chinach zaś zaskoczyć nas może bezpośredniość w pytaniach o naszą prywatność. Nie czujmy się obrażeni, gdy zostaniemy zapytani o nasz wiek, dochody czy wartość samochodu. Oczywiście, sami także możemy zadawać bez skrępowania tego rodzaju pytania, powinniśmy jednak mieć świadomość, że Chińczycy są niemal mistrzami owijania w bawełnę.

Czego powinniśmy zaś w szczególności unikać? W Irlandii nie wywołujmy tematu religii i konfliktu w północnej części kraju, w Wielkiej Brytanii podniesienie dwóch palców z grzbietem dłoni zwróconym ku naszemu rozmówcy oznacza tyle, co pokazanie w Polce środkowego palca. W Indiach i Indonezji nie dotyka się jedzenia lewą ręką, która przeznaczona jest do podmywania się (w krajach tych nie stosuje się papieru toaletowego). W Tajlandii niedopuszczalne jest zniszczenie banknotu z wizerunkiem króla czy nadepnięcie monety. Najprostsza i chyba najbardziej optymistyczna zasada dotyczy zaś przebywania wśród Amerykanów - w złym guście jest zwyczajne narzekanie w ich towarzystwie. Pamiętajmy też, aby w USA a także Meksyku raczej unikać tematów politycznych.

UWAGA!

Kilka w/w porad i przykładów z pewnością nie wyeliminuje w zupełności ryzyka popełnienia gafy za granicą, jednak z całą pewnością obrazuje to różnorodność zwyczajów i norm, z którymi możemy się spotkać w poszczególnych państwach. Zanim wyjedziemy na urlop, warto jest więc bardziej szczegółowo zapoznać się z niepisanym „kodeksem” gestów i zachowań, których lepiej się wystrzegać oraz tych, które są jak najbardziej mile widziane.

Jakie były Wasze największe i/lub najśmieszniejsze wpadki wakacyjne? Podzielcie się swoimi historiami! :)

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz