Jak zadbać o zdrowie na wakacjach?

Podróże    
ocena

Często zadbanie o zdrowie w czasie wakacyjnych wojaży ogranicza się do zapakowania apteczki zawierającej środki przeciwbólowe, plastry i wodę utlenioną. Podekscytowani perspektywą długo wyczekiwanego urlopu, nie bierzemy nawet pod uwagę ewentualności, że w jego trakcie możemy ulec wypadkowi czy poważnie zachorować. Problemy zdrowotne zepsuły już jednak niejedną wakacyjną wyprawę, więc należy podejść do tej kwestii z dużą rozwagą i odpowiedzialnością.

Oczywiście, nasz urlop nie musi zostać zakłócony przez nagłą chorobę czy niefortunny wypadek, jednak, niestety, takie sytuacje w czasie wyjazdu zdarzają się wyjątkowo często. Zmiana klimatu i stylu życia, inna dieta, korzystanie z rozmaitych atrakcji – to wszystko zwiększa ryzyko rożnych nieprzyjemnych sytuacji. Zanim więc wyjedziemy na urlop, musimy przewidzieć wszystkie ewentualności i się na nie przygotować.

Odpowiednio wyposażona apteczka to podstawa, jednak nie zapomnijmy też o ubezpieczeniu podróżnym. Koszty leczenia, zwłaszcza za granicą, mogą zrujnować nasz budżet, więc wykupmy polisę, która oferuje zwrot poniesionych na ten cel wydatków a także rekompensatę za następstwa nieszczęśliwych wypadków. Szukając tej odpowiedniej, weźmy pod uwagę, czy obejmuje ona kraj do jakiego się udajemy i czy nie określa minimalnych kosztów leczenia, które będą zwracane przez ubezpieczyciela.

Miejmy na uwadze, że oprócz typowych podczas urlopu problemów żołądkowych czy przeziębienia (z którymi, mimo iż nieprzyjemne, łatwo się uporamy - dotknąć one nas mogą równie dobrze w domu), możemy też zarazić się poważniejszymi chorobami typowymi dla danego kraju czy regionu. Zwykłe zatrucie pokarmowe jest niegroźne w porównaniu z „zemstą faraona”, której doświadczyć możemy w Egipcie, a z którą nie poradzą sobie nasze polskie leki. Aby jej uniknąć, wystrzegajmy się jedzenia potraw niewiadomego pochodzenia, koktajli i napojów z dodatkiem lodu a także wody innej niż butelkowana. Pamiętajmy o myciu rąk, a także obieraniu warzyw i owoców.

Specyficzne zagrożenia czekają na nas w krajach tropikalnych. Malaria, żółta gorączka, wirusowe zapalenie wątroby – aby zminimalizować ryzyko zarażenia się tymi i innymi typowymi dla tropikalnego klimatu chorobami, należy odpowiednio wcześniej się zaszczepić a także stosować wszelkie zasady bezpieczeństwa i higieny będąc już na miejscu.

Wakacje to także wzmożony okres złamań, zwichnięć i innych urazów fizycznych ciała. Oczywiście, najłatwiej uniknąć ich nie podejmując się niebezpiecznych aktywności, jednak z drugiej strony urlop jest po to, aby poznać coś nowego i doświadczyć zupełnie nowych wrażeń. Zamiast wiec wszystkiego sobie odmawiać, lepiej jest zachować należytą ostrożność. Dobre buty zmniejszą ryzyko upadku czy zwichnięcia, obowiązkowe stosowanie kremu z wysokim filtrem, picie dużych ilości wody mineralnej i nie spędzanie zbyt dużej ilości czasu na słońcu uchroni nas przed poparzeniem słonecznym i szokiem termicznym, ugryzienia kleszcza wystrzeżemy się zaś ubierając do lasu odzież z długimi rękawami.

Dodalibyście coś do powyższych wskazówek? Podzielcie się z nami opiniami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz