Jak zdrowo spędzić wakacje?

Podróże    
ocena

Istnieje wiele sposobów na ciekawe spędzenie lata. To czas, kiedy powinniśmy wynagrodzić swojemu organizmowi brak ruchu. Rozważając letni wyjazd, postarajcie się wybrać miejsce, które charakteryzuje zdrowe powietrze.

Jak zdrowo spędzić wakacje?

photoxpress.com

Wyjazd do Zakopanego nie jest najbardziej fortunnym pomysłem. Zatłoczone, położone w kotlinie miasto z pewnością nie uzdrowi płuc. Jeżeli jednak lubicie polskie Tatry, zadbajcie o to, żeby nie spędzać całych dni na Krupówkach. Dużo przyjemniejszy może okazać się wypad w mniej uczęszczane góry, np. Bieszczady. Dla osób, które nie lubią tłumów atrakcyjną i tanią alternatywę stanowią takie kraje, jak Ukraina czy Słowacja.

Ranne wstawanie w górach to podstawa. Najbardziej atrakcyjną opcją jest chodzenie od schroniska do schroniska bądź spanie w namiocie. Takie wyprawy dają najwięcej satysfakcji i mobilizują do wysiłku fizycznego. Ważne jest, aby jeszcze przed zmrokiem znaleźć się w bezpiecznym miejscu, gdzie spędzicie noc. Nocą chodzenie po górach jest niezmiernie niebezpieczne: łatwo zejść ze szlaku a przy braku szczęścia można złamać nogę lub, co gorsza, spaść ze stoku.

Nie rwijcie się od razu na głęboką wodę. Jeżeli nie jeździcie regularnie w góry, wybierzcie na początek łagodne, mało forsujące trasy. Mogą one okazać się dla Was prawdziwym wyzwaniem. Uważajcie, żeby nie nabawić się zakwasów już na początku wyjazdu. Mogą one skutecznie uprzykrzyć Wam nawet najstaranniej zaplanowany wyjazd.

Całkiem ciekawą opcją dla osób, które cenią sobie zdrowie, jest wyjazd do miejscowości uzdrowiskowych. Nie musicie jechać do sanatorium, ani przymusową kurację. Zdrowe, górskie powietrze w połączeniu wodami o leczniczym działaniu wpłynie korzystnie na osoby w każdym wieku. Pamiętajcie również o gorących źródłach – dostęp do nich oferują nasi sąsiedzi Słowacy.

Coraz bardziej popularnym sportem staje się kolarstwo górskie. Wiele szlaków przystosowanych jest do jazdy na rowerze górskim, które można bez problemu wypożyczyć na miejscu. Na pierwszy rzut oka sport ten może Was przerażać, ale jeżeli raz wsiądziecie na rower i nie będziecie myśleć wyłącznie o wywrotce, szybko odkryjecie, że jazda po górach jest źródłem ogromnej satysfakcji.

W jaki sposób spędzacie swoje wakacje? Czy jest to zdrowy wypoczynek?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz