Jaki namiot zabrać w podróż backpackerską?

Podróże    
ocena

Wybór namiotu odpowiedniego na podróż backpackerską nie jest łatwym zadaniem. Z jednej strony musisz pamiętać, że powinien on zapewnić Ci komfort i bezpieczeństwo podczas noclegów. Z drugiej – że duży i ciężki namiot to potężny balast, który utrudni podróżowanie.

Jaki namiot zabrać w podróż backpackerską?

fot. Michał Osienkiewicz

W sklepach dostępnych jest wiele modeli namiotów, które różnią się wyglądem, formą konstrukcji i różnymi parametrami. Podstawowy podział uwzględnia namioty jednopowłokowe (zawierające jedynie część sypialną) oraz dwupowłokowe (składające się z części sypialnej i wodoodpornego tropiku). Dla backpackera zdecydowanie lepsze będą te pierwsze, ponieważ są lekkie i łatwe do rozstawienia. Namioty dwupowłokowe zdecydowanie wolniej przemakają, ale są cięższe, a ich rozkładanie może być pracochłonne.

Jeżeli podróżujesz w ciepłym klimacie, możesz zainwestować w najprostszy namiot trekkingowy typu „iglo”. Są to zazwyczaj niewielkie, dwuosobowe namioty. Ich waga często nie przekracza wagi dużej butelki wody – ok. 2 kg – a ceny zaczynają się już od poziomu kilkudziesięciu złotych. Do produktów z tej półki zdecydowanie warto dołożyć kilkadziesiąt procent wartości w zamian za lepsze parametry wodoodporności – najlepiej jeżeli zbliżają się do 1500 mm słupa wody, które uznaje się za rozsądne minimum.

Jeżeli podróżujesz w trudniejszym klimacie i jesteś narażony na długotrwałe opady deszczu, będziesz potrzebował namiotu z tropikiem o wysokiej nieprzemakalności. Większa waga i rozmiary namiotu nie będą dla Ciebie problemem, jeżeli w podróży ktoś Ci towarzyszy. Dobrym rozwiązaniem jest rozdzielenie elementów namiotu na trzy części. Pierwsza osoba wkłada do swojego plecaka tkaninę tropiku, druga – tkaninę części sypialnej, a trzecia – stelaż. Osoba, której przypadł najlżejszy element namiotu, zabiera dodatkowo szpilki i śledzie oraz pokrowiec.

Warto zwrócić uwagę na to, z czego wykonany jest stelaż namiotu. Popularny jest ten zrobiony z włókna szklanego, ale to stelaże aluminiowe są lżejsze i bardziej wytrzymałe (niestety również droższe). Należy również przyjrzeć się detalom takim jak zamki, klamry i kieszonki. Dobrej jakości klamry nie będą pękały, zamki będą działały sprawnie nawet po kilku latach użytkowania, a kieszonki – pomogą zabezpieczyć wybrane przez nas przedmioty, które będą jednocześnie łatwo dostępne podczas noclegu.

Dodatkowym atutem mogą być elementy odblaskowe, które sprawią, że odnalezienie naszego tymczasowego domu będzie w nocy łatwiejsze.

Czym kierujecie się w wyborze namiotu? Jakie firmy możecie polecić? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
3.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz