Jaki plecak zabrać w podróż backpackerską?

Podróże    
ocena

Dobry plecak to nie tylko pojemnik, do którego wrzucisz niezbędny w czasie podróży dobytek. To także mniejsze zmęczenie podczas zwiedzania, większe dystanse, które możesz pokonać oraz zdrowy kręgosłup, którego nie narażasz na szwank. Zobacz, na co zwrócić uwagę, wybierając plecak na Twoją backpackerską wyprawę.

Jaki plecak zabrać w podróż backpackerską?

fot. Michał Osienkiewicz

Każdy doświadczony backpacker wie, jak ważne jest posiadanie dobrego plecaka. Jeżeli podróżujesz często, musisz mieć co najmniej dwie sztuki – mały, „weekendowy” plecak o pojemności ok. 30 litrów oraz duży plecak, który pomieści rzeczy potrzebne na tydzień i więcej.

Poszukując plecaka nie traktuj jego dużych rozmiarów jako największego atutu. Pamiętaj, że przez większość podróży backpackerskiej musisz dźwigać swój dobytek na plecach. Nawet jeżeli wyjeżdżasz na dwa tygodnie, nie będziesz zabierał 14 różnych podkoszulków. Na spakowanie minimalnej ilości ubrań, które możesz uprać w trakcie podróży, miniaturowych pojemników z kosmetykami, apteczki oraz garści jedzenia i butelki wody w zupełności wystarczy plecak o pojemności 50 litrów. Jeżeli lubisz przy sobie gromadzić więcej przedmiotów – wybierz ten 80-litrowy.

Zwróć uwagę na praktyczne walory plecaka – czy zamiast jednej dużej komory ma wiele mniejszych kieszonek bocznych? Czy na jego spodzie jest dodatkowy zamek, który pomoże wydobyć rzeczy z dna bez rozpakowywania? Możliwość dobrego posegregowania rzeczy i łatwego dostępu do nich jest bardzo ważna. Dzięki temu unikniesz irytujących poszukiwań maszynki do golenia oraz kompletnie zmiętych, poplamionych szamponem do włosów ubrań.

Zwróć uwagę, czy plecak sprawdzi się w trakcie deszczu – czy jest do niego dołączony nieprzemakalny pokrowiec? Czy szwy są zabezpieczone przed przemoknięciem? Czy spód plecaka jest wzmocniony wodoodpornym materiałem? W sklepie koniecznie zapytaj o gwarancję – dobre produkty powinny być nią objęte przez co najmniej kilka lat, najlepsze – dożywotnio.

Postaraj się nie inwestować w plecak, który znasz jedynie z opisu internetowego sklepu. Jeżeli oferta w sieci jest bardziej atrakcyjna, odszukaj najpierw stacjonarny sklep, który ma dokładnie ten sam produkt w ofercie. Przymierz plecak i – jeżeli się do niego przekonasz – dopiero wówczas złóż zamówienie on-line. Pamiętaj, że nie może być żadnych elementów, które Cię uwierają lub uciskają. Plecak powinien być profilowany w ten sposób, by nie przylegać do całej powierzchni pleców – pot musi być odpowiednio odprowadzany.

Zwróć uwagę również na to, czy producent pamiętał o niezbędnych pasach (biodrowym oraz mniejszym – piersiowym), które bardzo odciążają kręgosłup. Szelki, na których będzie opierała się połowa ciężaru naszego plecaka, muszą być szerokie, miękkie i pokryte oddychającą siatką.

Czym kierujecie się wybierając plecak na podróż? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
4.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Wirtualne Muzea w Polsce

Wirtualne Muzea w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz