Jaki śpiwór wybrać na podróż backpackerską?

Podróże    
ocena

Dobry śpiwór może być dla Ciebie jak ciepłe, wygodne łóżko, dostępne na wyciągnięcie ręki. Jego walory docenisz zwłaszcza wtedy, kiedy do snu będziesz kładł się wyczerpany po intensywnej wędrówce. Sprawdź, jaki śpiwór wybrać na podróż backpackerską.

Jaki śpiwór wybrać na podróż backpackerską?

fot. Michał Osienkiewicz

Wybierając śpiwór, musisz zastanowić się przede wszystkim nad tym, w jakich warunkach będziesz go używał. Nie ma jednego produktu, który sprawdzi się we wszystkich sytuacjach. Jeżeli zamierzasz używać śpiwora w lecie, w temperaturze otoczenia, która nawet na krótką chwilę nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza, możesz wybrać lekki śpiwór ze sztucznym wypełnieniem.

Tego typu produkty doskonale sprawdzają się w wyprawach backpackerskich – są niewiele większe od kosmetyczki i ważą zaledwie kilkaset gramów. Warto, byś zabrał taki śpiwór ze sobą nawet wtedy, kiedy planujesz spać w hostelach – ponieważ nie będziesz używał pościeli, możesz negocjować cenę za nocleg.

Kompaktowe śpiwory nie sprawdzą się niestety w sytuacji, w której będziesz musiał nocować w temperaturze od +5 do –10 stopni. Wówczas najlepiej sprawdzi się śpiwór, który wypełniony jest sztucznym puchem. Szczególnie ostrożny musisz być planując podróże z noclegami w temperaturze poniższej –10 stopni – nieprawidłowy wybór śpiwora może być groźny dla Twojego zdrowia! Produktem, po który powinieneś sięgnąć w tym wypadku, będzie wypełniony puchem naturalnym śpiwór, którego producent deklaruje bezpieczny nocleg w takich warunkach.

Podczas poszukiwań odpowiedniego śpiwora na pewno zauważysz, że producenci podają różne zakresy temperatur, w których można używać konkretnych modeli. Zazwyczaj są trzy wartości: maksymalna, komfortu oraz ekstremalna. Temperatura maksymalna nie odgrywa dużej roli, ponieważ ochłodzenie się w trakcie noclegu nie należy do trudnych zadań. Temperatura ekstremalna określa z kolei, w jakich warunkach możesz nocować bez zagrożenia życia, ale również bez wygód i bez gwarancji zachowania zdrowia. Najważniejsza dla Ciebie będzie więc wartość „komfortu”. Przy zakupie pomyśl, jaka będzie typowa minimalna temperatura otoczenia, w którym będziesz spał. Odejmij od tej wartości kilka stopni i na tej podstawie dokonaj wyboru.

Szczegółowo przyjrzyj się produktowi, który wydaje Ci się najlepszy. Stanowiący część śpiwora kaptur powinien być wykonany w ten sposób, abyś mógł z łatwością go ściągnąć, ale też bardzo wąsko zacisnąć, kiedy będzie to potrzebne. Śpiwory wyposażone są czasami w dodatkową kieszeń na stopy, która dobrze sprawdzi się jeżeli np. masz problemy z krążeniem krwi.

Z kolei w śpiworach letnich można spotkać rozsuwany nisko u dołu zamek, który umożliwia ochłodzenie się bez rozsuwania całości. Niewielka wewnętrzna kieszeń w śpiworze ułatwi Ci przechowywanie rzeczy osobistych takich jak telefon komórkowy czy dokumenty. Zamki w Twoim śpiworze powinny być zabezpieczone listwą przeciwwiatrową, a pokrowiec powinien być wodoszczelny.

Czym kierujecie się kupując śpiwór? Jakie parametry są dla Was najważniejsze? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz