Jaki środek transportu na wakacje?

Podróże    
ocena

W czasie jednej podróży możemy skorzystać z wszelkich możliwych środków transportu. Najpierw wsiadamy do samolotu, później przesiadamy się do autobusu albo wynajmujemy auto. Im dalej w głąb zwiedzanych kontynentów, tym prostsze środki transportu, ale nie oznacza wcale, że łatwiejsze w obsłudze. Świat zna podróżników, którzy przemierzyli dziesiątki tysięcy kilometrów pieszo lub na rowerze. To podróż nie na miarę naszych czasów, bo po pierwsze wybieramy wygodę, a po drugie niewiele osób może pozwolić sobie, by wędrować przez wiele miesięcy przez azjatyckie stepy. Ale na pewno warto urozmaicać sobie wyjazdy i przy każdej możliwej okazji rezygnować ze skrzydeł i czterech kółek.

Jaki środek transportu na wakacje?

photoxpress.com

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się wyprawy motocyklowe. Motocykliści chętnie wybieraja się do Rumunii, Turcji, a także do krajów azjatyckich. W razie potrzeby przewożą motocykle na promach i jadą dalej. Na motocykle coraz częściej wsiadają panie i wbrew stereotypom są to także drobne blondynki. Podróże te odbywają się na pojazdach dostosowanych do warunków ciężkich wypraw. Znoszą wiele, ale nie wszystko. Podróże motocyklem są w dużej mierze uzależnione od pogody. W deszczu da się jechać, ale przyjemność z takiej jazdy jest wątpliwa. Wyprawy motocyklowe odbywają się więc zazwyczaj o określonych porach roku. Ale i to nie jest regułą, bo są podróżnicy, którzy bez względu na pogodę objechali na motocyklu niemal cały świat.

Świat można objechać także rowerem. Jest coraz więcej śmiałków, którzy na takich dwóch kółkach przemierzają tysiące kilometrów. Można ich spotkać w ukraińskich wsiach, na azjatykich bezdrożach, pedałujących przy norweskich fiordach i po drogach Ameryki Południowej. Rowerowa wyprawa wymaga bardzo dobrego przygotowania kondycyjnego, w dobrym stanie musi być też nasz rower. Jeśli brak nam wiary i odwagi, poszukajmy relacji osób, które w kilka miesięcy potrafią na rowerze objechać kilka kontynetów. Rowerzyści są w wielu miejscach świata przyjmowani z sympatią, w razie problemów na pewno znajdzie się pomoc.

podróż konno

Fot. Katarzyna Olchowska

Miłośnicy kontaku z przyrodą i podróży w mało komfortowych warunkach powinni spróbować wypraw konnych. Na końskim grzbiecie możne spędzić wiele dni. Podróżując w ten sposób docieramy do miejscy, do których trudno dotrzeć pieszo i jeszcze trudniej dojechać samochodem. Siedząc w siodle spojrzymy na wszystko z innej perspektywy. Warunkiem skorzystania z takiego środka transportu jest umiejętność jeżdżenia konno. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, a przy dalszych wyprawach wymagane jest obycie z końmi. Na początku można się wybrać na konne rajdy organizowane w kraju. Później wybierzmy się dalej, np. do Mongolii. Takie wyprawy organizują już biura podróży.

Wesołe i ciekawe przygody można przeżyć także podróżując samochodem. Jesteśmy w stanie zapakować całą rodzinę i ruszyć przed siebie. Ale auto mamy pod ręką zawsze, warto więc dla odmiany pojeźdźić po świecie innymi środkami transportu.

Czym najczęściej przemieszczacie się podczas wakacyjnych podróży? Co jest najważniejsze przy wyborze środka transportu?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy

Ogrody japońskie w Polsce

Ogrody japońskie w Polsce

Małgorzata Łyczak

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Backpacking - co i gdzie zjeść?

Katarzyna Olchowska

Ciekawe miejsca w Krakowie

Ciekawe miejsca w Krakowie

Michał Osienkiewicz